Na początek trzeba wyjaśnić, że przepis art. 804 Kodeksu postępowania cywilnego zakazuje organowi egzekucyjnemu (komornikowi) badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Ustalanie zasadności powództwa należy bowiem do sądu i kończy się wydaniem prawomocnego i wykonalnego wyroku. Komornik jest zatem zobowiązany taki wyrok, opatrzony klauzulą wykonalności wykonać; nie może go natomiast oceniać czy podważać. Sytuacje, gdy jeden dług egzekwowany jest przez dwa różne podmioty zdarza się wyjątkowo. W tym przypadku wynika to zapewne z kolejnych sprzedaży zobowiązania i związanego z tym zamieszania, co oczywiście nie tłumaczy wierzycieli.
Czytelnik może się w omawianej sytuacji bronić. Zgodnie z treścią art. 399 Kodeksu postępowania cywilnego dopuszczalne jest wznowienie postępowania zakończonego już prawomocnym wyrokiem (bądź nakazem zapłaty). Ustawodawca przewidział jednak instytucję wznowienia postępowania wyłącznie dla szczególnych przypadków, szczegółowo opisanych w przepisach od art. 399 do 4161 Kodeksu. Art. 403 § 2 przewiduje, że skargę o wznowienie postępowania można wnieść w przypadku późniejszego wyk...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Sprzedawany dług – co zrobić w takiej sytuacji?
Kilka lat temu zaciągnąłem pożyczkę na zakup samochodu dostawczego, przeznaczonego do dostarczania warzyw z gospodarstwa na rynek. Samochód ten skradziono, gdy nie był ubezpieczony. Pozostałem bez środka transportu i z koniecznością spłaty kredytu. Wpadłem przez to w kłopoty i wypowiedziano mi kredyt. Dług był kilkakrotnie sprzedawany i ostatecznie dwie firmy go egzekwują. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Komornicy umywają ręce.