Problematykę kanalizacji, oczyszczalni ścieków i bezodpływowych zbiorników omawialiśmy w artykule „Zakaz szamba przy gminnej kanalizacji” w listopadowym numerze naszego magazynu. Gwoli przypomnienia, zgodnie z treścią art. 13 ust. 1 ustawy z z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. DzU z 2013 r., poz. 1381 ze zm.), podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych, m.in. na budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska.
Ulga ta przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja − w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych. Kwota ulgi inwestycyjnej jest odliczana z urzędu w decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego.
Podatnicy obowiązani do składania deklaracji na podatek rolny odliczają, określoną w decyzji w sprawie ulgi inwestycyjnej, kwotę przyznanej ulgi od należnego podatku rolnego. Ulga, o której mowa, przyznawana jest na wniosek podatnika. Oznacza to, że organ podatkowy bez odpowiedniego wniosku nie rozliczy jej w podatku należnym. Z pytania nie wynika, by przeprowadzona inwestycja nie podlegała przepisom art. 13 ustawy. Jeśli jednak na wykonanie oczyszczalni ścieków Czytelnik otrzymał inną pomoc finansową ze środków publicznych, ulga inwestycyjna mu nie przysługuje. as