StoryEditor

Umowa dożywocia w księdze wieczystej

Czy umowa dożywocia ustanowiona aktem notarialnym i niewpisana do księgi wieczystej jest ważna? W umowie ustanowione zostało prawo dożywocia, ale nie sprecyzowano, na czym ono polega. Jaki jest zatem zakres tego prawa?
05.02.2018., 14:02h
Zgodnie z art. 910 § 1 zd. 1 Kodeksu cywilnego, przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie następuje jednocześnie z obciążeniem nieruchomości prawem dożywocia. Prawo to powstaje zatem z chwilą przeniesienia własności nieruchomości oraz od tej chwili ją obciąża. Z uwagi na fakt, że przeniesienie własności nieruchomości musi nastąpić na mocy aktu notarialnego, również ustanowienie dożywocia następuje w tej formie.

Dla istnienia prawa dożywocia nie jest konieczne jego ujawnienie w księdze wieczystej. Jest to jednak bardzo istotne, bowiem odpowiedni wpis w tej księdze chroni uprawnionego względem osób trzecich (np. nabywca nieruchomości nie będzie mógł powołać się na niewiedzę dotyczącą ustanowionego prawa dożywocia, jeśli będzie ono ujawnione w księdze wieczystej).
Jeżeli zatem prawo to nie zostało ujawnione w księdze, warto to zrobić jak najszybciej. Treść prawa dożywocia może być ustalona przez same strony w umowie przenoszącej własność nieruchomości. Jeśli jednak takie ustalenia nie nastąpiły, treść prawa dożywocia określa art. 908 kodeksu cywilnego. Stanowi on, że w zamian za  przeniesienie wła...
Pozostało 30% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 10:38