Odpowiedź: Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej (tutaj sprzedaży) uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na jej zawarcie. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania. Jednakże gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy (w przypadku nieruchomości, gdy umowa przedwstępna zawarta jest w formie aktu notarialnego), strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej.
Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Skoro zatem kupujący nie przystąpił w terminie do umowy przyrzeczonej, sprzedający (Czytelnik) ma prawo żądać wydania przez sąd wyroku zastępującego umowę sprzedaży. Ma na to rok, licząc od dnia, gdy umowa miała być zawarta.
Niezależnie od tego, jeżeli strona kupująca wpłaciła zadatek, w razie niewywiązania się przez nią z umowy z jej winy, sprzedający może od umowy odstąpić i zatrzymać zadatek. Zanim zdecyduje się na ten krok...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Umowa przedwstępna sprzedaży ziemi a brak kontaktu ze sprzedającym
Pytanie: Zawarłem umowę przedwstępną sprzedaży ziemi w formie aktu notarialnego. Kupujący wpłacił zadatek. Sprzedaż miała nastąpić po 12 miesiącach od umowy przedwstępnej. Starałem się skontaktować z kupującym, by ustalić termin zawarcia umowy sprzedaży, ale nie odpowiada on na moje telefony. Co powinienem w tej sytuacji zrobić?