VAT przy likwidacji spółki
Pytanie Czytelnika: Jako spółka cywilna złożona z 3 osób kupiliśmy w 2009 r. ok. 330 ha i od tej pory spółka prowadzi gospodarstwo rolne z produkcją bydła. Jeden z naszych wspólników kilka lat temu zmarł, a jego udziały przejęli pozostali wspólnicy. Ze względu na nasz podeszły wiek rozważamy obecnie likwidację spółki cywilnej i podział majątku. Prowadziliśmy liczne inwestycje, w tym budowę obory. W jaki sposób uniknąć lub ograniczyć zwrot VAT po likwidacji spółki?
Zobacz także: Pośrednik nie zapłacił za zboże - czy jest szansa na wyegzekwowanie pieniędzy?
Spółka cywilna z punktu widzenia ustawy o VAT jest traktowana tak samo, jak osoba fizyczna. Ponieważ ww. spółka ma obecnie tylko 2 wspólników, to ewentualne wystąpienie jednego wspólnika będzie faktycznie oznaczało także jej rozwiązanie. Zatem przy jej likwidacji będzie obowiązywać art. 14 ustawy, a to oznacza, że należy wykonać następujące czynności prawne:
- podjąć uchwałę wspólników o rozwiązaniu spółki, najlepiej z ostatnim dniem miesiąca,
- złożyć deklarację VAT-Z,
- sporządzić spis natury towarów i materiałów (towary handlowe i materiały, wyposażenie oraz środki trwałe), w stosunku do których przysługiwało prawo do odliczenia VAT, naliczyć i obliczyć VAT należny i odprowadzić podatek do US, wartość towarów i materiałów ustala się co do zasady wg cen nabycia, a wartość ŚT i wyposażenie wg cen rynkowych.