StoryEditor

VAT przy likwidacji spółki cywilnej i podziale majątku

Nasz Czytelnik założył w 3 osoby spółkę cywilną i kupili oni w 2009 roku 330 ha. Od tego czasu spółka prowadzi gospodarstwo rolne z produkcją bydła. Jednak jeden ze wspólników zmarł, a jego udziały zostały przejęte przez pozostałych wspólników. Ze względu na podeszły wiek pozostałych, rozważana jest likwidacja spółki i podział majątku. W jaki sposób można ograniczyć lub uniknąć zwrotu VAT po likwidacji spółki?
03.04.2024., 08:30h

VAT przy likwidacji spółki

Pytanie Czytelnika: Jako spółka cywilna złożona z 3 osób kupiliśmy w 2009 r. ok. 330 ha i od tej pory spółka prowadzi gospodarstwo rolne z produkcją bydła. Jeden z naszych wspólników kilka lat temu zmarł, a jego udziały przejęli pozostali wspólnicy. Ze względu na nasz podeszły wiek rozważamy obecnie likwidację spółki cywilnej i podział majątku. Prowadziliśmy liczne inwestycje, w tym budowę obory. W jaki sposób uniknąć lub ograniczyć zwrot VAT po likwidacji spółki?

Zobacz także: Pośrednik nie zapłacił za zboże - czy jest szansa na wyegzekwowanie pieniędzy?

Spółka cywilna z punktu widzenia ustawy o VAT jest traktowana tak samo, jak osoba fizyczna. Ponieważ ww. spółka ma obecnie tylko 2 wspólników, to ewentualne wystąpienie jednego wspólnika będzie faktycznie oznaczało także jej rozwiązanie. Zatem przy jej likwidacji będzie obowiązywać art. 14 ustawy, a to oznacza, że należy wykonać następujące czynności prawne:

  • podjąć uchwałę wspólników o rozwiązaniu spółki, najlepiej z ostatnim dniem miesiąca,
  • złożyć deklarację VAT-Z,
  • sporządzić spis natury towarów i materiałów (towary handlowe i materiały, wyposażenie oraz środki trwałe), w stosunku do których przysługiwało prawo do odliczenia VAT, naliczyć i obliczyć VAT należny i odprowadzić podatek do US, wartość towarów i materiałów ustala się co do zasady wg cen nabycia, a wartość ŚT i wyposażenie wg cen rynkowych.
Pozostało 59% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 01:38