Z zadanego pytania wynika, że pieniądze stanowiły majątek wspólny, zatem należały do obojga małżonków. W myśl przepisu Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonkowie są zobowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających ten majątek. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych, należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku. Przedmiotami majątkowymi służącymi małżonkowi do wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności zarobkowej małżonek ten zarządza samodzielnie. W razie przemijającej przeszkody drugi małżonek może dokonywać niezbędnych bieżących czynności.
W kontekście omawianej sprawy zgodne z prawem byłoby pobranie przez jednego z małżonków pieniędzy z konta w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, spłaty długów, zakupu środków produkcji we wspólnym gospodarst...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Wspólne wydatki małżeńskich pieniędzy
W trakcie trwania małżeństwa mąż pobrał ze wspólnego konta znaczną kwotę wspólnych pieniędzy i do dziś się z nich nie rozliczył. Nie wiem, na co je wydał. Na żądanie, by zwrócił na konto twierdzi, że to też jego pieniądze, mógł je wydać na dowolny cel i nie musi się z tego tłumaczyć. Czy ma rację?