StoryEditor

Wykreślenie ze spółki wodnej – na jakich zasadach?

Zdarza się, że kupując nieruchomość, nieświadomie stajemy się członkami spółki wodnej. W jaki sposób można zrezygnować z tego uczestnictwa?

Mikołaj Pomin
12.12.2024., 08:00h

Pytanie Czytelnika: Kupiłem nieruchomość, jednak sprzedający nie wspominał, że działka objęta jest działaniem spółki wodnej. Tym samym po kilku tygodniach dowiedziałem się, że jestem zapisany do spółki wodnej. Czy i w jaki sposób mogę się z niej wykreślić?

Statuty spółek wodnych

Uczestnictwo w spółce jest dobrowolne, a co za tym idzie ani statut, ani jej władze nie mogą nikogo zmusić do wstąpienia bądź wystąpienia ze spółki. Z drugiej strony nie każdy może wstępować i występować z niej, bowiem w tym zakresie zarówno członkowie, jak i władze winny kierować się zapisami statutu. Decydującym w sprawie członkostwa jest zatem statut spółki. Trudno sobie jednak wyobrazić, by zawierał zapisy pozwalające na wciągnięcie kogoś do spółki bez wiedzy i zgody tej osoby. Wyjątek może jednak stanowić sytuacja, gdy następuje następstwo prawne członków spółki. Z orzeczeń sądów wynika, że następcą prawnym członka spółki wodnej w drodze sukcesji można stać się np. w przypadku nabycia nieruchomości znajdującej się na terenie objętym działalnością spółki wodnej od dotychczasowego członka spółki, czy nabycia składników majątkowych, ...

Pozostało 38% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Mikołaj PominMikołaj Pomin
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 23:30