Ruszyły żniwa, trwają zbiory owoców i warzyw. Dla rolników i członków ich rodzin oznacza to szczególnie natężony okres prac polowych. Intensywna praca i związane z nią zmęczenie, pośpiech czy chwilowa nieuwaga nasilają ryzyko wypadków. Jeśli już jednak taki zaistnieje, ubezpieczony rolnik (domownik) może ubiegać się w KRUS o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej.
Komu przysługuje?
W świetle przepisów ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2016 r., poz.277), jednorazowe odszkodowanie przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi), który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy rolniczej. Mają do niego prawo także członkowie rodziny, jeżeli nastąpił zgon ubezpieczonego rolnika (domownika) na skutek takiego zdarzenia. Członkami rodziny uprawnionymi do odszkodowania z tytułu śmierci są:
- małżonek;
- dzieci własne i przysposobione, pasierbowie, wnuki, rodzeństwo spełniające w dniu śmierci ubezpieczonego warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej;
- rodzice, osoby przysposabiające, macocha , ojczym, jeżeli w dniu śmierci ubezpieczonego prowadzili z nim wspólne gospodarstwo domowe lub jeżeli ubezpieczony przyczyniał się w znacznym stopniu do ich utrzymania albo jeżeli zostało ustalone wyrokiem lub ugodą sądową, prawo do alimentów z jego strony.
Odszkodowanie nie przysługuje małżonkowi w przypadku orzeczonej separacji oraz ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi), jeżeli ten:
- spowodował wypadek umyślnie albo wskutek rażącego niedbalstwa;
- będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub podobnych, sam w znacznym stopniu przyczynił się do wypadku. as