StoryEditor

Wyrąb drzew z prywatnego lasu tylko z tytułem własności

Na podstawie ustawy o lasach jeden ze starostów wydał decyzję odmowną w sprawie świadectwa legalności ocechowania i pozyskania drewna z działki leśnej małżeństwu, które jest posiadaczem kawałka lasu w drodze dziedziczenia.
08.07.2020., 09:07h
Jej przepisy zobowiązują właścicieli lasów prywatnych do przeprowadzenia tych formalności. Najpierw mają obowiązek spełnić wymóg zgodności z planem urządzenia lasu czy z innymi zadaniami z zakresu gospodarki leśnej, a potem uzyskać od starosty tzw. świadectwo legalności, które potwierdza, że drewno pochodzi z lasu należącego do konkretnego właściciela.

Na negatywną decyzję starosty małżeństwo wniosło zażalenie do samorządowego kolegium odwoławczego. Uzasadniło je informacją, że płacą podatek leśny, nie są jednak wpisani do rejestru gruntów jako posiadacze samoistni, bo nie upłynął jeszcze termin do zasiedzenia drogą dziedziczenia. SKO podtrzymało decyzję starosty, ponieważ musiał on oprzeć się na zapisach rejestru lub ewidencji gruntów.

Wnioskodawcy wnieśli więc skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który uznał ją za nieuzasadnioną. WSA uzasadnił, że celem cechowania drewna z niepaństwowych lasów jest potwierdzenie, że pochodzi ono z legalnego źródła, bowiem przepisy mają zapobiegać bezprawnym wyrębom i kradzieżom w tych lasach. Właśnie dlatego wymagany jest tytuł do uzyskania świadectwa legalności ś...
Pozostało 35% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 19:51