Odpowiedź: Działalność spółek wodnych oraz wzajemne obowiązki spółki i właścicieli gruntów zostały zawarte w ustawie z 18 lipca 2001 r. (tj. DzU z 2011 r., nr 145, z późn. zm.). Zgodne z przepisami ustawy organami spółki wodnej są:
- walne zgromadzenie,
- zarząd
- oraz komisja rewizyjna, o ile spółka liczy więcej niż 10 członków.
Statut może określać też inne organy spółki oraz precyzować warunki, przy których walne zgromadzenie złożone z członków spółki zostaje zastąpione przez walne zgromadzenie delegatów.
Zarząd spółki wodnej wykonuje uchwały walnego zgromadzenia, kieruje działalnością spółki, zarządza jej majątkiem, prowadzi gospodarkę finansową i reprezentuje ją na zewnątrz. W skład organu może wchodzić jedna bądź więcej osób – liczbę tę określa statut. Zarząd wybierany jest na kadencję pięcioletnią, o ile statut nie stanowi inaczej. Zgodnie z przepisami ustawy, do właściwości zarządu należą sprawy niezastrzeżone dla innych organów spółki. Do składania oświadczeń w imieniu spółki wodnej, jeżeli statut nie stanowi inaczej, uprawniony jest jeden członek zarządu − gdy w skład zarządu wchodzą nie więcej niż dwie osoby lub dwóc...