StoryEditor

Zachowek po rodzicach: kto ma do niego prawo?

Zachowek jest formą spadku po zmarłej osobie. Komu przysługuje prawo do otrzymania zachowku? Ile lat można starać się o zachowek i co z testamentem?
17.02.2023., 15:02h

Co to jest zachowek?

Wyjaśnijmy, co to jest zachowek. Zgodnie z treścią art. 991 kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni − dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym (czyli nie ma testamentu), w innych zaś wypadkach − połowa wartości tego udziału. Przysługująca powyższym osobom kwota jest właśnie zachowkiem.

Co, gdy nie ma zachowku?

Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. Przepisy art. od 991 do 1011 kodeksu cywilnego określają zasady obliczania zachowku, w tym zaliczania darowizn dokonywanych przez spadkodawców za życia.

Czy można doliczyć wartość gospodarstwa przekazanego następcy do wartości całego spadku i ustalenia zachowku? Odpowiadamy!

Czy jeśli w testamencie wskazany jest jeden spadkobierca, nikt inny nie ma prawa do zachowku? Ile czasu mamy na roszczenie o zapłatę zachowku?

as, mp
fot. Sierszeńska
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 08:41