StoryEditor

Zadatek, zaliczka czy wpłata: kiedy przysługuje podwójny zwrot zadatku?

Nasz Czytelnik w ramach przedwstępnej umowy sprzedaży ziemi wpłacił zadatek, a kiedy nie doszło do zakupu, chciał odzyskać pieniądze. Czy przysługuje mu podwójny zwrot zadatku?
11.04.2023., 14:04h

Przedwstępna umowa sprzedaży

Zawarłem umowę przedwstępną sprzedaży ziemi. Po kilku dniach wpłaciłem sprzedawcy na konto pewną kwotę i napisałem w przelewie, że to zadatek. Choć do umowy nie doszło z winy sprzedawcy, nie chce on oddać mi zadatku w podwójnej wysokości, twierdząc, że to nie był zadatek. Czy mam prawo wystąpić do sądu o zapłatę dodatkowej części zachowku?

Janusz B. (woj. lubuskie)

Kiedy przysługuje podwójny zadatek?

Istota zadatku zawarta jest w art. 394 Kodeksu cywilnego, przy braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała. Jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy przypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek ok...

Pozostało 49% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 11:00