StoryEditor

Zadatek, zaliczka czy wpłata: kiedy przysługuje podwójny zwrot zadatku?

Nasz Czytelnik w ramach przedwstępnej umowy sprzedaży ziemi wpłacił zadatek, a kiedy nie doszło do zakupu, chciał odzyskać pieniądze. Czy przysługuje mu podwójny zwrot zadatku?
11.04.2023., 14:04h

Przedwstępna umowa sprzedaży

Zawarłem umowę przedwstępną sprzedaży ziemi. Po kilku dniach wpłaciłem sprzedawcy na konto pewną kwotę i napisałem w przelewie, że to zadatek. Choć do umowy nie doszło z winy sprzedawcy, nie chce on oddać mi zadatku w podwójnej wysokości, twierdząc, że to nie był zadatek. Czy mam prawo wystąpić do sądu o zapłatę dodatkowej części zachowku?

Janusz B. (woj. lubuskie)

Kiedy przysługuje podwójny zadatek?

Istota zadatku zawarta jest w art. 394 Kodeksu cywilnego, przy braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała. Jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy przypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek ok...

Pozostało 49% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 15:35