Odpowiedź: Obowiązujące przepisy, w tym dotyczące obowiązku zapłaty podatku akcyzowego oraz (wcześniej) podatku VAT, obligują nabywców pojazdów sprowadzanych z zagranicy do uiszczenia podatku w określonym terminie od dnia sprowadzenia na terytorium Polski.
Osoby trudniące się sprowadzaniem samochodów i ciągników, by uniknąć obowiązku zapłacenia podatku, często fałszowały dokumenty m.in. w ten sposób, że nakłaniały nabywców do podpisywania umów, na których widniał podpis byłego właściciela pojazdu zagranicą.
W praktyce polegało to na tym, że umowa była rzeczywiście podpisana przez osobę np. w Niemczech lub podpis ten był fałszowany przez sprzedającego.
W ten sposób w wydziale komunikacji przedstawiono umowę, z której wynikało, że rejestrujący nabył pojazd bezpośrednio zagranicą i sam go sprowadził do Polski. W rzeczywistości jednak pojazd był kupowany w Polsce od pośrednika. Proceder ten jest niezgodny z prawem i może narazić nabywcę pojazdu nie tylko na odpowiedzialność karną, ale również na utratę pojazdu i znaczne koszty z tym związane.
Przede wszystkim jednak za posłużenie się dokumentem poświadczającym niepr...