Odpowiedź: Obowiązujące przepisy nie zakazują prowadzenia egzekucji z udziału we współwłasności ruchomości (maszyn) czy nieruchomości. Oczywistym jest zatem, że ewentualna decyzja co do zakupu takich udziałów uzależniona jest jedynie od ich ilości oraz ceny. Co daje zakup udziałów we współwłasności?
Z reguły udziały nabywa się zdecydowanie taniej niż wynikałoby z ich wartości rynkowej. Po drugie, nabywca udziałów może niezwłocznie po nabyciu domagać się zniesienia współwłasności. W tym przypadku, gdy zniesienie następuje w drodze postępowania sądowego, przedmiot współwłasności jest wyceniany według swej wartości rynkowej, a nie ceny nabycia udziałów.
W takiej sytuacji nabywca udziałów w drodze egzekucji może zyskać na dwa sposoby. Po pierwsze, może przejąć brakujące udziały (odniesiona korzyść polegać będzie na tym, że łączna kwota zapłacona za wszystkie udziały jest mniejsza, niż wartość przedmiotu współwłasności). Po drugie, nabywca udziałów może nie przejąć całego przedmiotu umowy, jednak spłata za jego udziały nastąpi po cenie wyższej, aniżeli je kupił.
Niezależnie od powyższego, w przypa...