Odpowiedź: Osoba całkowicie ubezwłasnowolniona nie posiada zdolności do czynności prawnych, zatem czynność prawna przez nią dokonana jest nieważna (art. 14 § 1 Kodeksu cywilnego). Nieważność ta nie dotyczy jednak umów należących do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, które stają się ważne z chwilą wykonania, chyba że pociągają za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych.
Gdyby nabyta nieruchomość nadal była w posiadaniu Czytelnika, opiekun ubezwłasnowolnionego właściciela mógłby żądać jej wydania, powołując się na nieważność umowy sprzedaży. Sytuacja komplikuje się w przypadku, gdy nieruchomość została zbyta przed ujawnieniem ubezwłasnowolnienia. Zgodnie z treścią art. 6 ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (t.j. DzU z 2019 r., poz. 2204), w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe (rękojmia wiary publicznej ksiąg wiec...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Zakup ziemi od osoby ubezwłasnowolnionej
Pytanie: W 2008 r. kupiłem ziemię, ale niedawno dowiedziałem się, że od 2004 r. sprzedający był całkowicie ubezwłasnowolniony. W zeszłym roku darowałem tę ziemię synowi, ale wkrótce wytoczono mi sprawę o unieważnienie wspomnianej umowy sprzedaży. Co mam w tej sytuacji zrobić?