StoryEditor

Zamieszanie z ekoschematem biologiczna ochrona upraw. Jak rozumieć przepisy z rzepakiem ozimym?

Rzepak ozimy, który w Polsce był w ubiegłym sezonie uprawiany na powierzchni ponad 1 mln ha, może być chroniony środkami biologicznymi. Skłania to wielu rolników do skorzystania z eksochematu biologiczna ochrona upraw. Kiedy jednak składać wniosek, jeśli środki mikrobiologiczne stosowane są jesienią, zatem w innym roku niż rok składania wniosku.
03.07.2024., 13:26h

Na stronie MRiRW pod koniec ubiegłego tygodnia pojawił się wpis Przyznawanie płatności w ramach ekoschematu Biologiczna ochrona upraw – przypomnienie zasad. Zawiera on informacje o możliwości skorzystania z ekoschematu jeśli w uprawie rzepaku stosowane były zaprawy mikrobiologiczne.

Mikrobiologiczne środki w rzepaku ozimym

Warto tutaj przypomnieć, że wśród środków mikrobiologicznych których stosowanie uprawnia do wejścia w ww. ekoschemat w uprawie rzepaku ozimego mamy następujące preparaty:

  1. Integral Pro – środek zawierający bakterię Bacillus amyloliquefaciens szczep MBI600 do zwalczania sprawcy suchej zgnilizny kapustnych, oraz ograniczania szkodliwości pchełki rzepakowej i pchełek ziemnych do stosowania metodą zaprawiania (zatem tylko jesienią);
  2. Lalstop Contans WG – środek zawierający grzyb Coniothyrium minitans do zwalczania sprawcy zgnilizny twardzikowej do stosowania przed siewem rzepaku ozimego (zatem tylko jesienią);
  3. Polygreen Fungicide WP – środek zawierający lęgniowca Pythium oligandrum do zwalczania sprawców zgnilizny twardzikowej i suchej zgnilizny kapustnych do stosowania w różnych terminach (w tym jesienią i wios...
Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. styczeń 2025 14:04