Odpowiedź: Generalnie rzecz biorąc, każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku (art. 36 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Małżonek może sprzeciwić się czynności zarządu majątkiem wspólnym zamierzonej przez drugiego małżonka, z wyjątkiem czynności w bieżących sprawach życia codziennego lub zmierzającej do zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny albo podejmowanej w ramach działalności zarobkowej.
Są jednak czynności, które bezwzględnie wymagają zgody współmałżonka i których Czytelnik bez zgody żony lub jej upoważnienia nie mógłby wykonać. Są nimi: czynności prawne prowadzące do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków; czynności prawne prowadzące do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal; czynności prawne prowadzące do zbycia, obciążen...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Zarządzanie z żoną wspólnym majątkiem
Pytanie: Prowadzimy z żoną wspólne gospodarstwo. Od jakiegoś czasu żona nie chce współdziałać w żadnych sprawach z nim związanych, np. nie chce zawierać umów kredytowych i o dofinansowanie. Czy mogę otrzymać od niej pełnomocnictwo do działania w jej imieniu?