Odpowiedź: Zgodnie z obowiązującymi przepisami możliwe jest jedynie przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego. Takie przekształcenie, w wyniku którego członkowie spółdzielni staliby się automatycznie wspólnikami lub akcjonariuszami spółki jest niedopuszczalne. To powoduje, że władze niektórych spółdzielni starają się „obejść” ten zakaz i forsują przekształcenie poprzez likwidację spółdzielni.
Należy jednak zaznaczyć, że żadna tego typu operacja nie może się odbyć bez zgody odpowiednich organów spółdzielni. Dla rozpoczęcia procedury likwidacyjnej konieczna jest zgoda dwóch walnych zgromadzeń, podjętych na dwóch kolejno po sobie następujących walnych zgromadzeniach, w odstępie co najmniej dwóch tygodni. Do rolników – członków spółdzielni należy w rzeczywistości decyzja, jaki będzie los spółdzielni.
Jeżeli zatem działanie zarządu budzi poważne wątpliwości co do jego zgodności z interesem spółdzielni czy jej członków, ci mają możliwość doprowadzenia do odwołania zarządu lub choćby zagłosowania przeciwko forsowanym przez niego zmianom. Przede wszystkim jednak „potyczkę” z zarządem należy zacząć od l...