Jedną z zasad postępowania administracyjnego jest zasada wynikająca z art. 16 Kodeksu postępowania administracyjnego − zasada trwałości decyzji administracyjnych. W uproszczeniu oznacza to, że ostateczne decyzje administracyjne mogą zostać uchylone, zmienione lub unieważnione wyłącznie w przypadkach określonych w ustawie i jedynie z ważnych przyczyn. Dodatkowo, jedynie w wyjątkowych przypadkach wzruszenie ostatecznej decyzji nie jest ograniczone czasowo.
Z przytoczonego pytania nie wynika, z jakich przyczyn decyzja ustalająca wysokość ulgi w podatku rolnym została zmieniona oraz na podstawie którego z przepisów. Generalnie jednak wskazać należy, że ewentualna zmiana decyzji musi być poprzedzona wszczęciem postępowania administracyjnego, w toku którego strona może się wypowiedzieć w sprawie.
Art. 240 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. DzU z 2018 r., poz. 800) zawiera obszerny katalog okoliczności, które uzasadniają wznowienie postępowania administracyjnego. Każde rozstrzygnięcie w toku postępowania wznowieniowego, w tym również ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie, może zostać zaskarżone przez strony i poddane ocenie organu wyższ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Źle naliczona ulga w podatku rolnym
Pytanie: Dwa lata temu urząd gminy naliczył mi ulgę w podatku rolnym. Ostatnio dostałam informacje z urzędu, że ulga została źle naliczona i urząd wydał nową decyzję zmieniającą poprzednią. Czy urząd może zmienić swoją decyzję po dwóch latach?