StoryEditor

Zobowiązania w akcie notarialnym są wiążące

Komornik ma prawo egzekwować zapłatę należności wynikających z aktu notarialnego.
05.11.2014., 14:11h

Pytanie: Na podstawie aktu notarialnego darowizny zobowiązałem się płacić teściowi comiesięczną rentę. Zdarzyło się jednak, że ostatnio płaciłem z opóźnieniem. Teść skierował sprawę do komornika, a ten zajął moje konto bankowe. Co w takiej sytuacji robić?

Odpowiedź: Niezależnie od tego, czy stroną umowy jest członek rodziny, czy osoba obca, zobowiązania winny być dotrzymywane. Dotyczy to również świadczeń rentowych ustanowionych na podstawie aktu notarialnego. W przypadku opóźnienia w ich uiszczaniu, uprawniony (w tym przypadku teść) ma prawo egzekwować przysługującą mu należność w drodze postępowania egzekucyjnego.

Jeżeli należności z tytułu renty dodatkowo zabezpieczone są poprzez poddanie się przez zobowiązanego dobrowolnie egzekucji na podstawie art. 777 kodeksu cywilnego, dochodzenie takiej należności jest dodatkowo ułatwione. Jest tak dlatego, że dobrowolne poddanie się egzekucji pozwala wierzycielowi uzyskać tytuł egzekucyjny (orzeczenie sądu lub akt notarialny będący podstawą egzekucji) bez konieczności przeprowadzania rozpraw sądowych. Nadanie klauzuli wykonalności następuje na podstawie postanowienia sądu wydanego na posiedz...

Pozostało 32% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. styczeń 2025 15:56