Odpowiedź: W pierwszej kolejności wskazać należy, że osoby domagające się zwrotu pożyczki powinni przesłać lub choćby okazać dokument, z którego wynika, że nabyły spadek po pożyczkodawcy. Takim dokumentem może być postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo protokół poświadczenia dziedziczenia. Dopiero po przedstawieniu takiego dokumentu można podjąć rozmowy dotyczące udzielonej pożyczki.
W omawianym przypadku sprawa jest o tyle prosta, że jak wskazuje czytelnik, pożyczka została udzielona ponad 10 lat temu. Nie informuje jednak, kiedy pożyczkobiorca zobowiązał się ją zwrócić. Jeśli strony nie ustaliły terminu oddania pieniędzy, a pożyczkodawca nie wzywał pożyczkobiorcy do zwrotu, określając jednocześnie termin, roszczenie spadkobierców uległo przedawnieniu. Zgodnie bowiem z treścią art. 118 Kodeksu cywilnego, roszczenia o zwrot pożyczki ulegają przedawnieniu po 10 latach.
Inaczej sytuacja mogłaby wyglądać, gdyby w ciągu 10 lat od udzielenia pożyczki pożyczkodawca wystąpił do sądu o jej zwrot. W takim przypadku roszczenie zwrot pieniędzy nie uległy jeszcze przedawnieniu. Podobnie, gdy pożyczkodawca wezwał pożyczkobiorcę do zwrotu pieniędzy, wyznaczył przy tym termin i od tego terminu nie upłynęło 10 lat, roszczenie o zwrot nie uległo przedawnieniu.
Na koniec należy zaznaczyć, że zgodnie z treścią art. 720§ 1 Kodeksu cywilnego, umowa pożyczki opiewająca na kwotę wyższą, niż 500 zł winna być sporządzona na piśmie.