StoryEditor

Dobry duet: ciągnik John Deere 6R 150 i prasa V461R

Ciągnik 6R 150 i prasa V461R imponują znakomitą efektywnością. Potwierdzają to m.in. wyniki testu Francji sprzed dwóch lat, gdy duet pobił spektakularny rekord wydajności.
22.05.2023., 08:05h
Ciągnik 6R 150 ma łatwą w obsłudze i efektywną przekładnię AutoPowr, która zapewnia również komfort pracy i oszczędność paliwa. Test DLG-PowerMix 2.0 potwierdził niskie zużycie paliwa przez ciągnik 6R150. Na uwagę zasługuje zużycie paliwa w transporcie (375 + 11 g/kWh), co było najlepszym wynikiem wśród wszystkich testowanych ciągników 4-cylindrowych i piątym najlepszym wynikiem w historii (źródło: Profi International 04/2023). Choć model 6R 150 jest uznawany za ciągnik o średniej mocy, osiąga znakomite wyniki – zapewnia do 177 KM przy zastosowaniu inteligentnego zarządzania mocą (IPM).


Zobacz także: Agroranking - oceń swój używany ciągnik rolniczy i zobacz jak wypadł na tle innych traktorów!

Komfort pracy - samopoziomujący układ zawieszenia TLS Plus

Istotną cechą modelu jest duża wygoda i zwinność. Zmienny współczynnik kierowania daje większy komfort pracy operatora, minimalizując liczbę obrotów kierownicą i obniżając wysiłek konieczny do kierowania na obrzeżach lub w ograniczonych przestrzeniach. Z kolei samopoziomujący układ zawieszenia TLS Plus to komfortowa amortyzacja przedniej osi. Przekładnia bezstopniowa AutoPowr w połączeniu z joystickiem CommandPro, pozwalająca na płynną regulację prędkości zbioru ze stałą prędkością WOM. Całości dopełnia kabina z hydropneumatycznym zawieszeniem, w której poziom głośności wyniósł zaledwie 69,7 dB(A) we wspomnianym teście.

Wydajna prasa i wysoka gęstość bel

Na uwagę zasługuje również prasa zwijająca, która – jak informuje John Deere – bije rekordy i jest uznawana za najwydajniejszą na rynku. Model V461R John Deere oprócz dużej wydajności cechuje też wysoka gęstość bel. Przykładem mechanizmu, za pomocą którego rolnicy mogą lepiej organizować swoją pracę podczas belowania, jest stworzenie najszybszego systemu wyładunku bel (FRS), jaki kiedykolwiek udało się zaprojektować firmie John Deere, wyjaśnia producent. System oparty jest na niezależnej, składającej się z dwóch pasów komorze prasowania, która jest oparta na konstrukcji ramowej. Jak udaje się uzyskać szybki i efektywny wyładunek? Pomaga w tym rozsuwanie bocznych elementów komory prasowania na boki po 5 cm, a także zastosowanie kurtyny zamiast klasycznej klapy do wyładunku.

Rozwiązania ułatwiające sprawny zbór -  średni czas wyładunku prasy zwijającej wynosi 4,9 s

Podbieracz o szerokości 2,2 m składa się jedynie z podzespołów i rozwiązań klasy premium, takich jak zastosowanie dodatkowego łożyskowania na środku podbieracza czy też zastosowanie palców podbieracza o większej średnicy. Czas można oszczędzić także przez specjalną, podłogę opuszczaną o pełnej szerokości, zapewniającą ochronę na całej szerokości rotora. Nawet w przypadku zatoru na poziomie przenośników ślimakowych można go łatwo usunąć bez wychodzenia z kabiny. Przez odpowiednią automatyzację rolnicy nie tracą czasu na zbyt długi proces zamykania i otwierania podczas wyładunku bel, a automatyka może również przejąć kontrolę nad układem owijania i nawet zatrzymaniem ciągnika. Zgodnie z oficjalnym testem towarzystwa DLG średni czas wyładunku prasy zwijającej wynosi 4,9 s przy belach o średnicy od 1,25 m do 1,4 m. 

Ocena sprzętu na francuskim polu - jak mocny i wydajny jest czterocylindrowy ciągnik John Deere 6R 150?

Przed dwoma laty na francuskim polu w pobliżu fabryki John Deere w Arc-les-Gray przeprowadzono test mający odpowiedzieć na pytanie, jak mocny i wydajny jest czterocylindrowy ciągnik John Deere 6R 150 oraz uznana i ceniona na rynku prasa zwijająca V461R. Rzeczywistość przeszła wszelkie oczekiwania. Kolejna bela pojawiała się średnio co 28 sekund. Pobito również rekord belowania słomy sprzed 10 lat – wówczas ciągnik 6930 zagregowany z prasą zwijającą 990 osiągnął wydajność 127 bel na godzinę.


We Francji ustanowiono nowy rekord wydajności dla prasy V461R. W pierwszej części testu odnotowano rekordowy wynik ilości bel na godzinę pracy (130 bel na godzinę oraz 26,7 tony na godzinę przy średnicy beli 130 cm). Druga część testu skupiała się na maksymalnej przepustowości, gdzie uzyskano wynik 32,9 ton na godzinę przy średnicy beli 185 cm.
Co warte podkreślenia, test we Francji pokazał, że rekordowe wyniki można uzyskiwać właśnie z ciągnikiem czterocylindrowym. Autorzy testu podkreślają, że ma to związek ze współpracą między ciągnikiem a prasą, a głównymi fundamentami tych korzyści jest odpowiednia automatyzacja maszyn w procesach zatrzymania ciągnika, owijania, a także wyładunku. 

Udany duet R 150 i prasa V461R

Silnik ciągnika o mocy 150 KM, mogący osiągnąć moc szczytową na poziomie 177 KM, stale zapewnia prasie niezbędną moc, radząc sobie ze wszystkimi obciążeniami. Bele z prasy V461R miały średnią masę 205 kg i średnicę 1,3 m. Pomimo 4-cylindrowego ciągnika moc generowana na WOM przy 1000 obr./min jest podobna (149 KM w JD 6930 Premium wobec 147 KM w JD 6R150) przy zachowaniu zwinności ciągnika 4-cylindrowego.


Czytaj także: Spada liczba rejestracji nowych ciągników. Traktory jakich marek kupowali najczęściej rolnicy?


– Ten test pokazał, jak wielka siła drzemie w tym duecie, który może zaspokoić potrzeby każdego rolnika. Każdy chce, aby jego praca była wydajna i efektywna. Rozwiązanie z ciągnikiem 6R 150 oraz prasą zwijającą V461R umożliwia wytwarzanie większej liczby bel, a zastosowanie ciągnika 4-cylindrowego nie zmniejsza wydajności pracy, a jego uniwersalność można wykorzystać również poza sezonem zbioru traw/słomy – podkreśla Szymon Kaczmarek, Product Specialist w John Deere Polska.
opr. Jan Józefowicz,
źródło: John Deere
Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 04:57