StoryEditor

Uprawa bezorkowa z międzyplonami. Strip – till z GPS receptą na suszę

Uprawa pasowa i siew w mulcz to przepis Franza Grötschla z Lackendorfu, wsi położonej ok. 90 km na południe od Wiednia, na stabilne plony, gdy rocznie spada ledwie 400 l opadów.
08.12.2022., 14:12h

Franz Grötschl

Franz Grötschl wizytówka Lackendorf

– Staram się przez cały rok utrzymywać pola pokryte międzyplonami – mówi Franz Grötschl, który na lekkich glebach blisko węgierskiej granicy uprawia 72 ha, z czego 60% stanowią dzierżawy od okolicznych rolników. Nie są to duże pola, ich średnia powierzchnia to zaledwie 0,5 ha, a na dodatek usłane pagórkami tereny to głównie piaski z bonitacją ocenianą na 15 do 30 punktów na 100, z zawartością próchnicy poniżej 2%.

"Zboża plonują tu średnio 5 t/ha, a 8 ton z hektara"

– W okolicy mamy między 400 a 500 mm opadu rocznie. To typowe dla naszego regionu. Zboża plonują tu średnio 5 t/ha, a 8 ton z hektara jest możliwe przy supernawożeniu, sporych nakładach i sprzyjającej pogodzie – informuje rolnik.

Lekka, pochyła gleba w gospodarstwie Franza Grötschla, jest mocno narażona na erozję, dlatego już 15 lat temu postawił na uprawę pasową, połączoną ze stosowaniem międzyplonów. Podstawą gospodarstwa jest stado 65 krów mlecznych, dla których uprawia kukurydzę na kiszonkę oraz mieszanki zbóż i strączkowych na paszę treściwą.

Hodowca od dawna współpracuje z uniwersytetem, dzięki czemu dopracował optymalny skład mieszan...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 17:03