W zasadzie tak – wszystkie środki ochrony roślin powinny być przechowywane w temperaturze powyżej 0 st. C, jednak nie więcej niż 30 st. C. Wynika to z przepisów prawa oraz zasad dobrej praktyki. Co jednak zrobić, gdy przeoczyliśmy zabezpieczenie środka przed mrozem? Czy on nadal będzie działał? Okazuje się, że wszystko zależy od rodzaju środka, a konkretnie od jego formacji i stanu opakowania.
Dwie grupy formacji, czyli płyny i ciała stałe (proszki, granulaty itp.) różnią się zawartością wody lub rozpuszczalnika, który może ulegać krystalizacji lub wytrąceniu. Generalnie w ciałach stałych ryzyko utraty właściwości środka w wyniku przemrożenia jest mniejsze, ale nie jest ono wykluczone całkowicie. Przyjrzyjmy się konkretnym przypadkom.
Płyny z rozpuszczalnikami organicznymi o formacjach EC, ES, OF zwykle mają niższą temperaturę krzepnięcia. Powoduje to, że nie zamarzają w temperaturze poniżej 0 st. C, a w nieco niższej. Są zatem bardziej odporne na przemarznięcie. Można zatem uznać, że nie tracą od razu swoich właściwości. Nie jest jednak tak, że temperatura może dla nich spadać bez ograniczeń. Jako bezpieczną można uznać zwykle temp. d...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Co dzieje się ze środkiem ochrony roślin w czasie mrozu?
Nadchodzi kolejna faza niskich temperatur. Czy zawsze konieczne jest zabezpieczenie środków ochrony roślin przed mrozem?