Ogólnie rolnicy w Ukrainie oceniają sezon 2022 jako bardzo trudny. Nienawożona gleba staje się mniej żyzna. Uprawa soi przechodzi z pól po stepach do regionów centralnych Ukrainy. Tam w glebie jest mniejsza zawartość wapnia, magnezu, fosforu, żelaza, manganu, cynku, miedzi i molibdenu. Powyższe składniki wpływają produktywność.
Plantatorzy soi zaznaczają, że głównym negatywnym czynnikiem, była pogoda. Najpierw chłodna wiosna, brak wilgoci, w wyniku czego soję wysiano bardzo późno. Okres wegetacji rozwijał się całkiem dobrze, jednak na początku żniw zaczął padać deszcz, co wpłynęło na jakość ziarna i spowodowało duże straty w plonach.
Tradycyjnym liderem pod względem powierzchni uprawy soi pozostaje obwód winnicki. Obszary uprawne zwiększyły się także na Wołyniu. Mimo, że soja nie jest w Ukrainie zbyt plenną rośliną to staje się coraz popularniejsza i zaczyna konkurować ze słonecznikiem.
Wczesne odmiany soi radziły sobie w roku całkiem dobrze. Niektóre z nich dawały 3,5–3,7 t/ha. Pod względem plonowania wyjątkiem jest region chersoński, gdzie otrzymywano 5 t/ha nasion soi. Niestety w 2022 r., z powodu jego rosyjskiej ...