StoryEditor

Dlaczego w Ukrainie będzie więcej soi

Według stanu na połowę listopada zbiory soi u ukraińskich rolników wynosiły 2,5 mln. t z 1,2 mln. hektarów. Łączna skala tej uprawy wynosi 1,4 mln. hektarów.
09.12.2022., 12:12h

Ogólnie rolnicy w Ukrainie oceniają sezon 2022 jako bardzo trudny. Nienawożona gleba staje się mniej żyzna. Uprawa soi przechodzi z pól po stepach do regionów centralnych Ukrainy. Tam w glebie jest mniejsza zawartość wapnia, magnezu, fosforu, żelaza, manganu, cynku, miedzi i molibdenu. Powyższe składniki wpływają produktywność.

Plantatorzy soi zaznaczają, że głównym negatywnym czynnikiem, była pogoda. Najpierw chłodna wiosna, brak wilgoci, w wyniku czego soję wysiano bardzo późno. Okres wegetacji rozwijał się całkiem dobrze, jednak na początku żniw zaczął padać deszcz, co wpłynęło na jakość ziarna i spowodowało duże straty w plonach.

Tradycyjnym liderem pod względem powierzchni uprawy soi pozostaje obwód winnicki. Obszary uprawne zwiększyły się także na Wołyniu. Mimo, że soja nie jest w Ukrainie zbyt plenną rośliną to staje się coraz popularniejsza i zaczyna konkurować ze słonecznikiem.

Wczesne odmiany soi radziły sobie w roku całkiem dobrze. Niektóre z nich dawały 3,5–3,7 t/ha. Pod względem plonowania wyjątkiem jest region chersoński, gdzie otrzymywano 5 t/ha nasion soi. Niestety w 2022 r., z powodu jego rosyjskiej ...

Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 21:44