StoryEditor

Międzyplon może nieść zagrożenie

Choć za pasem dopiero czerwiec, to jednak już teraz warto zastanowić się, co zasiać jako międzyplon. Czy zawsze gorczyca to najlepszy wybór? Czy międzyplon oprócz wypełnienia EFA i innych obowiązków rolno-środowiskowych, może przynieść coś dobrego dla gleby? Okazuje się, że tak, ale tylko pod warunkiem właściwego wyboru.
25.05.2021., 08:05h
Pierwszy element mądrego wyboru międzyplonu, to wyeliminowanie zagrożeń fitosanitarnych. O co chodzi? Okazuje się, że niektóre gatunki międzyplonowe mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowotny uprawy następczej. Przykładowo zagrożeniem jest gorczyca dla rzepaku, ale nie tylko dla tej kultury. Namnożone na niej grzyby czerniowe (Alternaria sp.) mogą przetrwać w glebie, na resztkach gorczycy i być groźne dla ziemniaka. Z drugiej strony gorczyca odmiany mątkiwkobójczej jest zalecana przed burakiem i ziemniakiem. Zatem można ją siać, ale tylko pod warunkiem, że zlikwiduje się ją zanim zagęści łan i rozwiną się na niej patogeny. Nie powinna osiągać wysokości większej niż 40 cm.

Jakie inne gatunki międzyplonowe nie powinny być siane pod konkretne uprawy, aby nie stwarzać zagrożenia fitosanitarnego? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w artykule pt. Nie wszystko dobre na międzyplon, od str. 78 w czerwcowym wydaniu "top agrar Polska".

tcz
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 19:12