Obowiązujący od 2021 przepis do ustawy o nawozach i nawożeniu brzmi następująco:
Art. 20b. Zabrania się stosowania mocznika w formie granulowanej, z wyłączeniem stosowania mocznika w formie granulowanej zawierającego inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną.
Dodatkowo pojawił się przepis karny:
wbrew zakazowi określonemu w art. 20b stosuje mocznik w formie granulowanej niezawierający inhibitora ureazy albo powłoki biodegradowalnej – podlega karze grzywny.
Co z tego wynika?
Zadaniem inhibitora urazy lub specjalnej, najczęściej polimerowej powłoki jest spowienie uwalniania amoniaku i ochrona środowiska. Zatem przepis ma chronić nas wszystkich, także rolników przed skażeniem środowiska. Tak skonstruowany przepis prawa oznacza, że w zasadzie nie ma zakazu sprzedaży takiego granulowanego mocznika. Zakaz mówi wyraźnie o stosowaniu.
Wynika stąd, że odpowiedzialność za zastosowanie mocznika bez inhibitora ciąży na stosującym, czyli rolniku. Handlowiec czy importer nie stosuje go, więc nie łamie prawa (o ile jest w porządku pod względem innych przepisów). Poza tym inhibitor można dodać oddzielnie, np. w systemach blendingu nawozów. ...