Próchnica to substancja, która odpowiada w glebie m.in. za zmagazynowanie wody. Tej ostatnio w znacznej części kraju trochę spadło, ale nadal jej brakuje. Im więcej próchnicy, tym lepiej, bo 1% jej zawartości w glebie to możliwość zatrzymania ponad 150 t/ha wody.
Próchnica jest bardzo ważna dla pojemności wodnej, która mówi, ile wody zatrzyma gleba. By ją zwiększyć, należy wprowadzić do gleby materię organiczną, z której próchnica powstaje. Aby proces ten zachodził w sposób niezakłócony, konieczne jest uregulowanie pH gleby. Bez wapnowania zatem możemy zapomnieć o sprawnym budowaniu próchnicy. Warto pamiętać, że każde 0,5% próchnicy pozwala zatrzymać w glebie 80 m3/ha wody.
Rys. 1. Zawartość próchnicy, a możliwości magazynowania wody w glebieWedług IUNG, do 2030 r. w polskich glebach zawartość próchnicy spadnie o 0,8%. Wszystko m.in. przez:
- uproszczone płodozmiany,
- niedostateczne nawożenie obornikiem,
- wywożenie słomy z pola,
- zbyt głęboką i częstą uprawę,
- nadmierne nawożenie mineralne, głównie azotem.
Dziś średnia zawartość próchnicy w polskich glebach to ok. 1,5%, ale waha się w przedziale 0,5–6%. Najmniej próchnicy zawierają gleby bielicowe i brunatne, wytworzone z piasków, a najwięcej mady iłowe i rędziny kredowe. Im słabsze gleby zatem, tym mniej próchnicy zawierają.
Niskie ph nie pomaga
Na możliwość tworzenia się próchnicy wpływa pH gleby. Jej degradacji sprzyja cią...