StoryEditor

Podłoże z pieczarek na polu: cenna, ale kłopotliwa materia organiczna. Za wywiezienie grożą kary?

Zużyte podłoże z produkcji grzybów od wielu lat trafia na pola jako źródło materii organicznej i składników pokarmowych. Niestety, na skutek zawiłych przepisów może to być kłopotliwe i być przyczyną dotkliwych kar finansowych. Dlaczego?
11.10.2023., 14:10h

Według ostrożnych szacunków w Polsce, która jest liderem w uprawie pieczarek w UE, powstaje rocznie 1,2 mln t zużytego podłoża z ich produkcji. Wytwórcami tego produktu jest ok. 2,5 tys. podmiotów, w skrócie nazywanych pieczarkarniami. Są wśród nich wielkie przedsiębiorstwa, produkujące grzyby na eksport czy do sieci handlowych, jak i drobni właściciele kilku hal czy tuneli w gospodarstwach rodzinnych. Ponieważ zużyte podłoże zawiera więcej azotu niż obornik (patrz ramka na str. 94), jego dawki są niższe, czyli 5–10 t/ha. Zatem 1,2 mln t wystarcza do nawożenia w ciągu roku od 120 do aż 240 tys. ha, czyli... można by zaspokoić tym produktem wszystkich plantatorów np. ziemniaka!

Producenci pieczarek wykorzystują podłoże zaszczepione grzybnią, w skład którego wchodzi głównie słoma, obornik z kurników oraz gips.

Z czego robi się podłoże?

Zgodnie z zasadą „jesteś tym, co jesz”, zużyte podłoże z produkcji grzybów jadalnych zawiera tylko te pierwiastki, które wchodzą w skład surowców do jego produkcji. Warto dodać, że zarówno podłoże do produkcji pieczarek oraz boczniaków (a także wielu innych grzybów uprawnych) składa się wyłącznie ...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 15:26