StoryEditor

Zabieg T0 – Zabieg czyszczący. Jaka jest jego skuteczność i czym go wykonać?

Czy warto wykonać tzw. zabieg czyszczący? Jeśli tak, to kiedy i czym. Kiedy z miedzią systemiczną można zacząć zabiegi w polu?
23.03.2023., 13:03h

Przy wyższych temperaturach istnieje wysokie ryzyko, że strzępki grzybni miały szansę dotrzeć do szyjki korzeniowej roślin. Przez to też możemy spodziewać się wiosennego uwalniania zarodników. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie uprawy jeszcze przed wystąpieniem wiosennych infekcji.

Skuteczność zabiegów czyszczących

Zabieg czyszczący, można też w niektórych sytuacjach i na podstawie stanu pola nazwać zabiegiem czyszcząco – leczniczym. W sytuacji, kiedy występują jeszcze niskie temperatury, zdarzają się przymrozki, powinniśmy zrezygnować z zabiegów fungicydowych i zastosować środki biotechniczne.
Środki biotechniczne to m.in.

  • tlenochlorek miedzi,
  • siarka elementarna lub miedź systemiczna.

Miedź systemiczna jest postępem technologicznym, uzyskano roztwór miedzi, a nie zawiesinę, co powoduje, że preparat wnika w roślinę, a następnie krąży w niej nawet w niższych temperaturach. Natomiast tlenochlorek miedzi działa kontaktowo. Obie formy są skuteczne w działaniu. Tlenochlorek miedzi tworzy barierę chemiczną na roślinie, natomiast miedź systemiczna tworzy barierę wewnętrzną i oczyszcza z patogenów, które już są wewnątrz rośliny.


Zobacz także: Pogotowie polowe TAP: Jak w tym roku podejść do zabiegu T1?

Kiedy z miedzią systemiczną można wjechać w pole?

W przypadku wykonania zabiegu w ciągu dnia, kiedy to ciecz robocza, nośnik, jakim jest woda odparuje i nastąpi wchłonięcie miedzi do wnętrza rośliny. Nie ma przeszkód, aby aplikować go w momencie bardzo niskich temperatur bliskich nawet zeru. Jeżeli w nocy wystąpią przymrozki na poziomie -1 do -3 C, ale wcześniej miedź będzie miała okazje wchłonąć się w roślinę to również nie ma przeszkód do wykonania zabiegu.

Czy miedź systemiczną można łączyć z innymi fungicydami?

Miedź systemiczną można, jak najbardziej łączyć z innymi fungicydami przy okazji wykonywania zabiegów zarówno T1, czy T2. W sytuacji, kiedy potrzeba większej mobilności substancji czynnej, kiedy grzyb już przerósł szyjkę korzeniową, trzeba się skupić na zastosowaniu substancji czynnej, która nie tylko będzie skuteczna, ale musi być również bardzo mobilna.

Czy jesienią stosować zabiegi miedzią?

Już jesienią powinniśmy wykonywać zabiegi z zastosowaniem miedzi systemicznej. Zmienił się metabolizm, cykl infekcyjny patogenów i zaczynają one atakować już tuż po siewie, co wynika, chociażby ze zmian klimatycznych. Przykładowo można zastosować połączenie difekonazolu z miedzią systemiczną.

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 21:20