Oto recepta Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian oraz gospodarstwa ze Śląska na dorodne owoce prosto z pola.
Zakład Doświadczalny Oceny Odmian Śrem Wójtostwo jest jednym z sześciu w kraju, zajmujących się oceną odmian pomidora. Uprawę prowadzi zgodnie z ustaloną metodyką, aby wykazać możliwości poszczególnych odmian. Producenci pomidora czasami ryzykują wcześniejszy od zalecanego termin uprawy (siewu i sadzenia), mając nadzieję na uniknięcie majowych przymrozków. W stacji natomiast świadome ryzyko nie jest dopuszczalne i siew rozpoczyna się dopiero w drugiej dekadzie kwietnia w szklarni.
Tylko z rozsady: Skrzynki wysiewne napełnia się substratem warzywnym Aura firmy Hollas, przeznaczonym do siewu i pikowania. Charakteryzuje się on rozdrobnioną (nie włóknistą) strukturą oraz niskim poziomem zasolenia, dostosowanym do wczesnych faz rozwojowych roślin. Podłoże po wyjęciu z opakowania wymaga rozluźnienia. Skrzynki, doniczki, paliki i narzędzia przeznaczone do produkcji należy zdezynfekować. Do tego celu aktualnie można stosować Menno Florades 90 SL. Przygotowujemy roztwór 2-proc. i moczymy w nim przez 0,5–1 godz. potrzebny nam sprzęt. Odkażone przedmioty możemy używać bezpośrednio po wyschnięciu.
Napełniamy skrzynki, delikatnie ubijamy podłoże, po czym przesiewamy przez sito cienką warstwę podłoża na wierzch. Zaznaczamy rzędy i siejemy. Na wierzch znów przesiewamy podłoże. Po siewie należy stworzyć optymalne warunki do kiełkowania – 25°C i wysoką wilgotność, przykrywając skrzynki folią. W takich warunkach nasiona pomidora kiełkują w zależności od odmiany w ciągu 4–7 dni.
Nasiona kupujemy zaprawione, jeżeli zdarzy się odmiana niezaprawiona, sami wykonujemy zaprawianie – obecnie Zaprawą Nasienną T 75 DS/WS. Siejemy zawsze bezpośrednio po wykonaniu zabiegu. kw
Więcej w styczniowym numerze "top warzywa premium", dostępnym z "top agrar Polska".