StoryEditor

Ogórkobranie w Michalczy. Zobacz, co działo się na Kłeckim Dniu Ogórka

18 lipca w Michalczy (woj. wielkopolskie) odbyło się wielkie święto - Kłecki Dzień Ogórka. Spotkanie tradycyjnie już zostało zorganizowane przez Redakcję WiOM(wydawca PWR), Wielkopolskę Izbę Rolniczą oraz Grupę Producentów Warzyw Chrobry. Dopisała nie tylko piękna pogoda, ale i frekwencja, bo na ogórkobranie przybyło ponad 70 osób niemal z całej Polski. ZOBACZ FILM POD ARTYKUŁEM!
24.07.2020., 15:07h

Uczestnicy spotkania mieli okazję, by zobaczyć pokaz zbioru ogórka w systemie samolotowym na polu Zbigniewa Stajkowskiego. Metoda ta, podpatrzona u niemieckich rolników, zdobywa coraz większą popularność także w Polsce. Jej główną zaletą jest szybkość i dokładność zbioru, bo na maszynie pracuje jednocześnie aż 26 osób. Ale żeby „ogórkowe żniwa” przeprowadzić samolotem, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. W takiej technologii ogórki uprawia się na niskich wałach przykrytych czarną folią. W początkowym okresie przykrywa się je agrowłókniną, a do produkcji należy użyć partenokarpnych odmian.

Jedną z nich jest Atik z hodowli Bejo - grubobrodawkowy ogórek charakteryzujący się wysoką zdrowotnością oraz świetną jakością do konserwowania i kwaszenia.

Przybyli goście mogli ocenić także programy nawożenia ogórka na plantacji pana Zbigniewa. O odżywianie roślin od wielu lat dba tutaj firma Yara. Gospodarze są bardzo zadowoleni z tej współpracy, bo plony dochodzą nawet do 100 ton z ha. Stosuje się tu m.in. Kristalon Super czerwony.

- Wybitną korzyścią tego rozwiązania jest zawartość fosforu w formie polifosforanowej – wyjaśniał Wojciech Kopeć z firmy Yara.

Więcej o Kłeckim Dniu Ogórka dowiecie się z filmu. Zapraszamy do oglądania!

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 15:06