Prezentowany kombajn jest własnością gospodarzy. Zbierano odmianę – Docet F1, a odmiana JAG 8810 F1 była przygotowana do zbioru w późniejszym terminie.
Docet F1 jest we Włoszech odmianą numer jeden, w zakresie zbioru mechanicznego. Owoce o wydłużonym kształcie osiągają masę 80–85 g. Łatwo odrywają się od szypułki, pozbawionej kolanka. Ważną cechą jest również duża twardość owoców. W tym gospodarstwie uzyskano 85 t z hektara tej odmiany. Wysoko plonuje też odmiana JAG 8810 F1. Charakteryzuje ją duża zawartość suchej masy.
Do obsługi kombajnu potrzeba tylko 6 pracowników: operatora kombajnu, kierowcy ciągnika z przyczepą i czterech osób na kombajnie (selekcja owoców i usuwanie zanieczyszczeń). Plantację o powierzchni 1 ha (przy plonie 50 t/ha) można zebrać w czasie około 6 godzin, co przy braku rąk do pracy i cenie robocizny jest bardzo istotne.
Kombajn zbiera plon jednofazowo, podbiera rośliny, które potrząsane pozbywają się owoców. Łodygi i liście są wydmuchiwane poza kombajn. Owoce trafiają na stół selekcyjny, z którego pracownicy usuwają zanieczyszczenia i ewentualnie owoce zielone i chore. Kombajn jest wyposażony w skaner, rozpoznający owoce niewybarwione.
Dla porównania, wspomnianą wyżej ilość pomidora zbiera ręcznie 50 osób przez 7 godzin. Potrzeba również 10 osób do odnoszenia zbiorów na przyczepę. Oczywiście zbiór ręczny wykonuje się w kilku etapach. Symulacja dotyczy pomidorów drobnych.
W celu przygotowania plantacji do zbioru mechanicznego – skupienia dojrzewania owoców na określony termin, rośliny opryskuje się jednym z regulatorów wzrostu, tutaj środkiem Agrostym 480 SL w dawce 2,5–3,5 l/ha (na 300–600 l wody). Wyższą dawkę stosuje się przy temperaturze niższej niż 16oC i przy dużej masie zielonej roślin. Karencja wynosi 7 dni.
kw