StoryEditor

Nie tylko kapusta i kalafior

Poletka odmianowe ze standardami i warzywnymi nowościami firmy Syngenta przyciągnęły w ostatnią niedzielę (21 września) zwiedzających do gospodarstwa Katarzyny i Antoniego Kalinowskich w Turlejewie k. Inowrocławia. Nawet strugi deszczu nie zdołały zniechęcić przybyłych plantatorów do poznania nowych odmian.
23.09.2014., 16:09h

Nowe kapusty do przechowania
Do końca lipca można przechować z powodzeniem nową odmianę kapusty białej – Zielonor F1. Nazwa wywodzi się od doskonałego wyglądu jej główek nawet po długim przechowaniu. Intensywny zielony kolor jest charakterystyczny dla kilku warstw liści. Łatwo przygotować główki tej odmiany do sprzedaży. Również bardzo długo przechowuje się odmiana Zenon F1, nieco wcześniejsza od poprzedniej, bo 130–140-dniowa. Warto też zwrócić uwagę na odmianę Agressor F1, tworzącą główki o masie 6–8 kg, lekko spłaszczone, przez co doskonale nadające się na gołąbki.

Mini kapusty
Firma wyszła naprzeciw zapotrzebowaniu klientów na małe główki kapusty, przeznaczone dla przeciętnej rodziny i stworzyła odmiany Reball, Casitor oraz Fiona. Okres wegetacji dwóch pierwszych wynosi około 60 dni, Fiona jest trochę późniejsza. Można je również krótko przechować.

Kapusty do kiszenia
Wczesność (85–95 dni) i wysoki plon łączy w sobie odmiana kapusty przeznaczonej do kiszenia – Flexton F1. Kwaszonka tej odmiany jest też bardzo smaczna. Nawet na słabszych stanowiskach dobrze radzi sobie odmiana Novoton F1 przeznaczona do kiszenia oraz na surówki. Imponujące są możliwości plonotwórcze tej odmiany.

Odporne na kiłę
Cechą wyróżniającą wiele odmian kapustnych firmy Syngenta jest odporność na kiłę kapusty. Jest wśród nich Ramkila F1 przeznaczona do kiszenia, odmiana do sprzedaży w supermarketach (kuliste główki o masie 2–3 kg) Kilazol F1, oraz wczesna Kilagreg F1 i średnio wczesne Kilajack F1 i Kilaherb F1. Polecany do przechowywania i kiszenia jest Kilaton F1.

W planach
W przyszłym sezonie planowana jest sprzedaż nasion trzech nowych odmian mieszańcowych: Lexicon – przeznaczonej do długiego przechowywania oraz odpornych na fuzariozę Storidor i Prodikos (odmiana obecna już na rynku niemieckim).

Kapusty czerwone
Okrągłe główki, wysoko osadzone tworzy odmiana Rescue F1 przeznaczona do długiego przechowania. Średnia masa główek wynosi 1,5–4 kg.
Różową nazywają przedstawiciele firmy odmianę Pink Star F1, której wygląd zewnętrzny nie jest zachwycający, ale w przekroju jej różowy kolor prezentuje się atrakcyjnie, a przede wszystkim nie brudzi. Odmiana zastosowana w mieszankach jest smaczna i nie zabarwia, jak inne odmiany, pozostałych składników surówki.

Kalafiory do różyczkowania
W trudnym dla kalafiora obecnym sezonie doskonale sprawdziła się odmiana David F1. Jej róże są dobrze okryte, łatwo dzielą się na różyczki, również mechanicznie. Głąbik jest schowany w różyczce. Róże są cięższe od innych o około 15%. Podczas różyczkowania powstaje niewiele odpadu – kruszu. Podobne cechy prezentuje nieco wcześniejsza (80–85 dni) odmiana Cabral F1. Nową testowaną odmianą jest Gohan F1 plonujący od 20 sierpnia do końca kalafiorowych zbiorów. Liście dobrze okrywają różę, nie przylegając i nie przerastając róży, co nie wpływa ujemnie na jej jakość.
Ciekawą odmianą o fioletowej róży, zachowującej barwę również po ugotowaniu jest Graffiti F1.

Najlepsze brokuły
Wieloróżyczkowy brokuł Monflor F1 zaleca się sadzić w zagęszczeniu 35–40 tys. sztuk/ha, aby uzyskać dużo dobrych jakościowo różyczek. Odmiana nadaje się do zbioru mechanicznego. Ciągle numerem jeden wśród brokułów pozostaje Monaco F1, nadający się zarówno do przemysłu, jak i na rynek warzyw świeżych. Nowością jest odmiana Monrello F1 charakteryzująca się grzybkowatym kształtem róż, przeznaczona na rynek warzyw świeżych.

Cebulowe nowości
Firma proponuje dwie nowe odmiany cebuli. Medaillon F1 jest odmianą średnio wczesną typu rijnsburger polecaną, ze względu na silny system korzeniowy, na słabsze gleby. Nadaje się do bardzo długiego przechowania. Z kolei typ hiszpański cebul reprezentuje odmiana ustalona Banko. Można ją przechować do marca. Podobnie do poprzedniej ma bardzo silne korzenie.

Żółte i zielone cukinie
Surowcem dla przemysłu z przeznaczeniem na plastry jest odmiana Supremo F1. Owoce tej odmiany przyrastają na długość, ale nie grubieją, pozwalając na uzyskanie plastrów jednakowej średnicy. Pierwszy rok jest uprawiana w Polsce odmiana Asso F1 przeznaczona na rynek warzyw świeżych, dzięki ładnym, błyszczącym owocom pokrytym drobnymi, równymi cętkami. Żółtoowocową nowością jest odmiana Golden Glory F1.

Potężne pomidory
Dużym zainteresowaniem cieszyła się odmiana pomidora Bobcat F1. Jej silne rośliny i duże owoce (180–250 g) były przedmiotem dyskusji uprawiających tego pomidora i nowicjuszy. Plon i jakość owoców tej odmiany można porównywać z odmianami przeznaczonymi do uprawy pod osłonami. kw

Galeria zdjęć z imprezy w Turlejewie.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 01:21