StoryEditor

Nowelizacja, czy manipulacja projektu ustawy o GMO

Za odrzuceniem rządowego projektu nowelizacji ustawy o GMO opowiedziało się w Sejmie PiS, a SLD zapowiedział, że wstrzyma się od głosowania. Projekt ustawy poparła natomiast koalicja PO PSL.
27.11.2014., 11:11h

Projekt nowelizacji ustawy o GMO, przygotowany przez resort środowiska, został przyjęty przez rząd w końcu kwietnia. Reguluje on hodowlę w laboratoriach organizmów modyfikowanych genetycznie. Dotyczy zamkniętego użycia (np. w ośrodkach badawczych zajmujących się inżynierią genetyczną) zmodyfikowanych genetycznie organizmów – GMO i mikroorganizmów – GMM. W projekcie określa się, jakie działania muszą być podjęte na wypadek awarii, by zapobiec wydostaniu się tych organizmów na zewnątrz, poza laboratorium.
Projekt pilotuje Ministerstwo Środowiska, ale na etapie uzgodnień rządowych w pracach nad projektem uczestniczył m.in. resort rolnictwa, który we wrześniu zgłosił sprzeciw wobec poselskich poprawek dotyczących wprowadzenia przepisów regulujących kwestie lokalizacji upraw GMO, powiadomienia właściwych władz o uprawach GMO oraz ustanowienia publicznego rejestru upraw GMO. Według niego przepisy te wykraczały poza zakres przedłożenia rządowego i nie były przedmiotem konsultacji między resortami, dlatego zostały z dokumentu usunięte 5 listopada.
W opinii SLD, jeśli okazuje się, że rząd nie ma jednolitego stanowiska ws. swojego projektu, świadczy to że nie był on, m.in. dopracowany. Pierwotna nowelizacja miała dotyczyć drobnych zmian w zakresie zamkniętego użycia GMM i GMO. Jednak w trakcie prac wprowadzono przepisy zmieniające podstawowe definicje ustawowe, dotyczące m.in. uwalniania do środowiska. W takiej formie ustawa nie była konsultowana z podmiotami, z którymi konsultowano projekt pierwotny, m.in. ze stroną społeczną.
Za odrzuceniem projektu w całości opowiada się PiS. Według tej partii w trakcie prac w komisji w projekcie znalazły się zapisy, które całkowicie zmieniły istotę rządowego projektu, który jest ukierunkowany na uwalnianie do środowiska GMO i pojawiły się zapisy o tworzeniu rejestru upraw genetycznie modyfikowanych.
Nowe głosowanie prawdopodobnie w piątek, 28. listopada.

bie

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 03:24