Jan Adamczak wraz z przedstawicielami firm nasiennych szczegółowo prezentował poszczególne odmiany pomidora polowego. A było w czym wybierać. Wśród 100 odmian znalazły się te tworzące owoce kuliste, wydłużone, owalne, cylindryczne o bardzo zróżnicowanej masie, mięsistości i twardości, przeznaczone do zbioru ręcznego lub kombajnowego. Zwiedzający mieli możliwość obserwowania liczby komór na przekroju owocu i porównania smaku. Jan Adamczak w sposób metodyczny (były nauczyciel) zaprezentował również nowości odmianowe.
Odmiany godne uwagi
Sumując spostrzeżenia wielu obecnych na spotkaniu, warto zwrócić uwagę na odmianę Jutrosz F1, dobrze plonującą na słabszych stanowiskach. Bardzo plenną okazuje się również odmiana Lambert. Wczesność i wielkość owoców łączy odmiana Dyno F1. Owalne, twarde owoce tworzy Ifox F1. Uwagę przykuwał też Primus F1 przeznaczony do zbioru mechanicznego. Obiecująca jest również odmiana mieszańcowa Pietrarossa.
Na produkcyjnych polach Adamczaków w tym roku posadzono cztery odmiany mieszańcowe: Polfast, Polbig, Calista i Contact. Największym tegorocznym problemem okolicznych plantacji jest niedobór wody. Do tej pory spadło tu 370 mm. Od lipca zaledwie 40 mm. Optymalnym byłoby około 500 mm.
Kampania trwa
Kampania pomidorowa rozpoczęła się w Pudliszkach 6 sierpnia (w Kotlinie tydzień później) i potrwa do połowy października.
– W tym roku nasi plantatorzy obsadzili pomidorem 900 ha. Spodziewamy się produkcji 45 tys. ton – poinformował prezes grupy Paweł Karolczak. Aktualna cena, jaką płaci zakład wynosi 40 gr/kg. Zależy ona m.in. od brix-u, który kształtuje się obecnie na poziomie 5,7.
kw