Dobre warunki pogodowe na początku marca br. w wielu regionach kraju zachęciły rolników do wczesnego wysiewu warzyw, m. in. cebuli, marchwi, pietruszki i buraczka ćwikłowego. Jednak ulewne deszcze, które przeszły przez Polskę w III dekadzie marca spowodowały zaskorupienie się gleb, zwłaszcza zwięzłych. Zmusiło to tych producentów, którzy nie mają możliwości deszczowania plantacji, do powtórnego wysiewu warzyw. Z kolei na glebach lekkich, gdzie warzywa jednak powschodziły, brak wody i wysokie temperatury przyczyniły się do nadmiernego zachwaszczenia, z którym trudno sobie poradzić. Jednocześnie lokalnie pojawiały się także do końca kwietnia br. przygruntowe przymrozki, które w połączeniu z brakiem opadów skłoniły wielu rolników do wstrzymania się z wysadzaniem rozsad warzyw.
Te sygnały płynące z terenu do naszej redakcji potwierdzają ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego który wskazuje, że relatywnie niskie temperatury oraz niedostateczne uwilgotnienie gleby (brak śniegu zimą i niewielkie opady wiosną) są przyczyną słabych i nierównomiernych wschodów warzyw.
Wiele wskazuje również na to, że zbiory warzyw będą w tym roku w Polsce mniejsze, ponieważ zmalał areał ich zasiewów, o czym świadczyć może choćby mniejsza ilość sprzedanych przez dystrybutorów nasion (np. nasion cebuli sprzedano o ok. 1/3 mniej niż przed rokiem). Prawdopodobnie dla wielu producentów warzyw rok 2014, który upłynął pod znakiem rosyjskiego embarga, okazał się na tyle trudny, że zdecydowali się oni na ograniczenie lub likwidację swojej produkcji w bieżącym roku.
Sygnały o mniejszej powierzchni zasiewów warzyw miały też swoje przełożenie na krajowy rynek. W kwietniu większość krajowych warzyw zdrożała od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Największe zwyżki cen w ubiegłym miesiącu odnotowały: marchew, pietruszka, cebula, kapusta biała i brokuły.
bcz
Fot. Czekała