Według analityków kraj ten już wkrótce może stać się prawdziwą światową potęgą w sektorze warzyw i owoców.
Już w tej chwili uzbeccy rolnicy należą do czołowych producentów w Centralnej Azji, poza tym są oni na piątym miejscu na świecie w produkcji moreli, na szóstym wiśni i czereśni oraz na siedemnastym w zbiorach jabłek. Tylko przez ostatnie dziesięć lat obszar upraw (owoców i warzyw) niemal się podwoił. W 2013 r. w tamtejszych sadach łącznie zebrano 2,26 mln ton owoców i 10,76 mln ton warzyw.
Wprawdzie jeszcze nie ma ostatecznych szacunków dla zbiorów w roku 2014, ale już teraz wiadomo, że zbiory będą jeszcze lepsze niż w 2013 r. Podejrzewa się, że wyniosą one 12,47 mln ton owoców i 11,28 mln ton warzyw. Jeśli takie tempo wzrostu produkcji zostanie utrzymane, to możliwe że w 2020 łączne zbiory w tym kraju wyniosą dwa razy tyle, co obecne.
Uzbekistan eksportuje głównie morele, winogrona, śliwki, granaty, melony, orzechy włoskie, brzoskwinie, fasolę, cebulę, marchew i warzywa kapustne. Jeszcze 10 lat temu kraj ten eksportował zaledwie 72 tys. ton takich produktów, teraz wywozi już ponad 500 tys. ton. W 2013 r. poza granice wyeksportowano dokładnie 548,0 tys. ton – głównie do Rosji i Kazachstanu. Biorąc pod uwagę, embargo jakie Rosja wprowadziła na niektóre produkty rolne z UE, Uzbekistan ma jeszcze większe szanse na wzmocnienie zarówno produkcji warzyw i owoców, jak i samego eksportu tychże. e-abi