Patogen poraża wszystkie nadziemne organy rośliny. Zainfekowane pąki kwiatowe brunatnieją i zamierają, zawiązki owoców pokrywają się brunatnymi plamami, zaś same owoce gniją. Porażone organy pokrywają się puszystym, szarym nalotem trzonków i zarodników konidialnych. Patogen rozprzestrzenia się głównie przez zarodniki, w mniejszym stopniu przez grzybnię. Jego rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność powietrza (powyżej 80%) oraz temperatura od 18 do 24˚C.
Firma Sumi Agro Poland proponuje środek grzybobójczy do ochrony truskawki przed szarą pleśnią − Frupica 440 SC. Fungicyd w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą stosowany jest zapobiegawczo i interwencyjnie; na roślinie działa wgłębnie. Frupica 440 SC zawiera 42,85% mepanipirymu – substancji na którą nie stwierdzono odporności patogenu. Mepanipirym jest inhibitorem biosyntezy metioniny, hamuje nie tylko kiełkowanie zarodników B. cinerea, ale też strzępki rostkowej, jak również rozwój grzybni.
Frupica 440 SC charakteryzuje się krótką karencją, wynoszącą 3 dni. Ponadto środek nie powoduje objawów fitotoksyczności na roślinach. Trzeba zaznaczyć, że Frupica 440 EC jest produktem nie zagrażającym bezpieczeństwu owadów zapylających i pożytecznych. Dzięki temu może być aplikowana przez cały okres kwitnienia roślin. Warto pamiętać, że to właśnie kwiaty są najbardziej wrażliwe na infekcję, dlatego wykonywanie zabiegów w tym właśnie okresie skutecznie ogranicza możliwość porażenia roślin przez patogen. Zaleca się stosowanie środka w dawce 0,7 l/ha, wykonując nie więcej niż 2 zabiegi w ciągu sezonu, przemiennie z fungicydami należącymi do innych grup chemicznych. Dużym atutem fungicydu jest bardzo korzystna cena produktu, cechującego się doskonałą jakością i niezwykle wysoką skutecznością zawalczenia Botrytis cinerea. Jak wykazały doświadczenia Frupica 440 SC ogranicza również występowanie objawów innych chorób grzybowych − mączniaka prawdziwego i antraknozy w uprawie truskawki.
oprac. mwal
źródło: mat. prasowe
Fot. firmowe