Plon zielonki możemy oznaczyć na kilka sposobów. Najprostszą metodą jest wykorzystanie zwykłej miarki. Tuż przed planowanym zbiorem pokosu należy zmierzyć w kilkunastu miejscach wysokość runi. Uzyskamy średni wynik reprezentatywny dla całej powierzchni. Pomiar ten jest szacunkowy.
Bardziej dokładny wynik można uzyskać, wykorzystując lekką, okrągłą, styropianową płytę, umieszczoną na prowadnicy z miarką. Ruń na użytku zielonym nie jest równomierna, dlatego takie urządzenie pozwala bardziej precyzyjnie określić średnią wysokość runi. Pomiary wykonujemy w kilkunastu miejscach, swobodnie opuszczając styropianową płytę na roślinność, a następnie odczytując z miarki wysokość runi.
W przypadku szacowania plonu zielonki z dominującym udziałem traw w runi można przyjąć zasadę: szacunkowo 1 cm wysokości runi odpowiada 1 dt s.m./ha. Pamiętajmy jednak, że jeśli np. z pomiarów uzyskamy średnią wysokość runi rzędu 35 cm, musimy od tej wartość odjąć wysokość koszenia. Jeśli kosimy na 7 cm, to szacunkowy plon przy 35-centymetrowej runi wynosi 28 dt/ha s.m.
Do pomiaru wysokości runi można także wykorzystać herbometr...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Jak oszacować na łące plon zielonki?
Ktoś zapyta – a po co to robić? To trochę tak jakby nawozić zboża, czy inne uprawy polowe, nie wiedząc jakich plonów się spodziewa… Warto robić, chociażby po to, żeby zaplanować nawożenie i oszacować spodziewany plon.