StoryEditor

Jedziesz z gnojowicą – podsiej od razu łąkę

Jak łatwo, niedrogo i efektywnie podsiać łąkę, a jednocześnie wykorzystać postęp hodowlany nowych odmian? Jedną z możliwości jest podsiew traw, połączony z aplikacją gnojowicy.
03.03.2021., 15:03h

Zalet tej metody jest kilka. Z jednej strony wykonanie dwóch zabiegów za jednym przejazdem, co wpływa na ograniczenie ugniatania gleby. Z drugiej strony to także niski koszt doposażenia, jeśli w gospodarstwie mamy sprzęt do stosowania gnojowicy, w porównaniu z zakupem sprzętu do podsiewu. Pomimo tych zalet istnieją zastrzeżenia.

Pewne ryzyko jest, ale…

Niektóre badania stwierdzają, że gnojowica nie szkodzi siewkom traw, ale są także takie, z których wynika, że nawóz ten ograniczył kiełkowanie, nawet przy znacznym jego rozcieńczeniu. Może to wynikać z uduszenia się zarodka w nawozie lub z powodu wzrostu w nadmiernym zasoleniu. W niesprzyjających warunkach atmosferycznych (susza, nasłonecznienie) może dojść nawet do uszkodzenia siewek.

Na Uniwersytecie Nauk Stosowanych Południowej Westfalii analizowano efektywność stosowania podsiewu razem z gnojowicą. W celu sprawdzenia zdolności kiełkowania nasion życicy trwałej przechowywano jej nasiona w workach z gazy zanurzone w gnojowicy przez 14 dni, 7 dni, 1 dzień, 1 godzinę i bez gnojowicy. Nawóz pozyskano z gospodarstwa utrzymującego opasy. Następnie nasiona opłukiwano i wysiano w standardowej normie siewu. Pomimo bardzo długiego czasu przechowywania w gnojowicy, nawóz nie uszkadzał nasion traw. Nawet po 14 dniach w niektórych przypadkach wykiełkowało więcej nasion w porównaniu z kontrolą. W rzeczywistości nasiona moczone w gnojowicy kiełkowały czasami nawet szybciej niż te na kontroli. Wyniki pokazały, że podsiew razem z gnojowicą niekoniecznie wpłynął na zwyżkę plonów, ale na pewno ich nie obniżył.

Trochę praktyki

Podsiew z gnojowicą to tania i obiecująca metoda, pod warunkiem niezbyt dużej liczby pustych miejsc w runi. Stosuje się od 5 do 10 kg/ha nasion, w przypadku wykorzystania tradycyjnej technologii aplikacji gnojowicy (rozbryzgowej) lub węży wleczonych. Nasiona dobrze jest wcześniej, tj. ok. 24 godziny przed wprowadzeniem do gnojowicy, namoczyć w wodzie, aby lepiej się z nią wymieszały.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić to w praktyce i jakie trawy możesz wykorzystać do podsiewu razem z gnojowicą, przeczytaj koniecznie artykuł: "Gnojowica z trawą – zgrany duet" w wydaniu 3/2021 top agrar!


Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. grudzień 2024 14:17