StoryEditor

Lepszy późny podsiew niż nic

Susza spustoszyła już po raz kolejny trwałe użytki  zielone. Pierwszy pokos był mniejszy niż zazwyczaj, a kolejne szczątkowe. Wypadły na pewno cenne trawy z runi – ratunkiem może być podsiew, pod warunkiem, że nie zabraknie wody…
24.09.2019., 14:09h

Trochę lepsza sytuacja była na intensywnych krótkotrwałych użytkach zielonych na gruntach ornych. Udało się zebrać pierwszy pokos i zwłaszcza  jeśli zebrano go wcześniej, tzn. na początku maja, udało się uzyskać drugi – nieco mniejszy, ale jednak.
Na skutek suszy najbardziej ucierpiały szlachetne gatunki traw, takie jak życice: wielokwiatowa, mieszańcowa i trwała, kostrzewa łąkowa czy tymotka łąkowa i praktycznie wypadły one z runi. Nieco lepiej poradziły sobie rośliny motylkowate, jak np. lucerna, ze względu na głęboki system korzeniowy.

Co zatem robić? Trzymać się sztywno zalecanych terminów podsiewu? Nie do końca. Mamy coraz dłuższe i cieplejsze jesienie. Jeśli pojawią się opady i poprawią się warunki wilgotnościowe, nawet późną jesienią można poprawić kondycję łąk i pastwisk przez podsiew.  O jego powodzeniu w dużej mierze decyduje nie superspecjalityczny sprzęt, ale woda!

Rewitalizacja przez podsiew 

Z reguły do podsiewu stosuje się wielogatunkowe mieszanki traw (4–5 gatunków), lecz można także zastosować mieszankę składającą się z jednej trawy i jednej rośliny motylkowatej, jak np.:
  •  kostrzewa łąkowa + koniczyna czerwona (użytki kośne);
  •  życica trwała + koniczyna biała (pastwiska). 
Najlepsze efekty dają rośliny łatwo kiełkujące i szybko rosnące po podsiewie. Z gatunków traw najbardziej przydatne są:
  •  życice: trwała, wielokwiatowa i mieszańcowa,
  •  kostrzewa łąkowa,
  • kupkówka pospolita,
  • natomiast z motylkowatych – koniczyny: łąkowa, biała i białoróżowa.
Norma wysiewu nasion w podsiewie waha się w granicach 15–20 kg/ha dla traw i 3–5 kg/ ha dla koniczyn. Koszt 1 kg nasion mieszanki waha się średnio od 12–25 zł/kg. Cena zależy od jej składu i kupowanej ilości.

Więcej na temat tego, jak dobrze podsiać łąkę lub pastwisko, przeczytacie w najnowszym numerze top agrar (10/2019) na stronach 98-99.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 08:55