Wymęczona w tym sezonie przez trudne warunki pogodowe ruń użytków zielonych będzie wymagała renowacji. W praktyce oznacza to konieczność uzupełnienia runi o szlachetne gatunki traw i motylkowatych – najlepiej za pomocą podsiewu, jeśli tylko pozwolą na to warunki wilgotnościowe. Przełom sierpnia i września do połowy września to dobry moment na jego wykonanie pod warunkiem, że będzie odpowiednio wilgotno. Jest to wystarczający czas na dobre ukorzenienie się siewek i rozwój roślin przed zimą.
Brona osłabi starą darń
W podsiewie ważną rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie darni przez zabiegi mechaniczne i chemiczne, z jednej strony ułatwiające siewkom gatunków podsiewanych kiełkowanie i wschody, a z drugiej osłabiające konkurencyjność roślin ze starej darni. Najprostszym sposobem przygotowania łąki lub pastwiska do podsiewu jest niskie skoszenie runi lub intensywny wypas.
Skuteczność podsiewu podnosi także uprzednie mechaniczne osłabienie starej darni za pomocą brony talerzowej, zębatej, a zwłaszcza glebogryzarki. Ograniczenie siły konkurencyjnej roślinności z darni pierwotnej można także osiągnąć poprzez oprysk desykantami lub herbicydami selektywnymi (np. Fernando Forte 300 EC) bądź też nieselektywnymi w zmniejszonej dawce.
Więcej na temat tego jaką mieszankę wybrać do podsiewu przeczytacie w najbliższym wydaniu top agrar Polska (9/2018) na str. 124–128.
mwal
Fot. Beba