Mieszankę można wysiewać w roślinę ochronną lub zdecydować się na siew czysty. Ze względu jednak na powolny początkowy wzrost i rozwój motylkowatych oraz dużą konkurencję chwastów, bezpieczniejsza dla mieszanki jest wsiewka w roślinę ochronną. Najczęściej jest to jęczmień jary, uprawiany na ziarno, wysiewany w ilości 100–120 kg/ ha, albo owies na zieloną masę, wysiewany w ilości 120–140 kg/ha. Przed siewem glebę spulchnia się płytko i dobrze wyrównuje – najlepiej agregatem z zestawem wałów strunowych i rurowych.
NPK przedsiewnie
Przedsiewne nawożenie fosforem i potasem obejmuje łącznie roślinę ochronną i mieszankę motylkowato-trawiastą. W przypadku owsa dawki fosforu wynoszą 70 kg/ha P2O5, a potasu 90 kg/ha K2O. Dla mieszanek wsiewanych w jęczmień dawka fosforu jest nieco wyższa, tj. 80–100 kg/ha P2O5, a potasu taka sama jak pod owies – 90 kg/ha K2O. Pogłównie mieszanki nawozi się dawkami 80 kg/ha P2O5 i 80–100 kg/ha K2O.
Przedsiewne nawożenie azotem pod mieszanki motylkowato-trawiaste powinno być dostosowane do potrzeb rośliny ochronnej. Pod jęczmień uprawiany na ziarno dawka azotu wynosi 30–45 kg/ha N, a pod owies na zielonkę – 60 kg/ha N. Dawkę startową, tj. 20 kg/ha N, stosuje się tylko wtedy, kiedy mieszanki uprawia się bez rośliny ochronnej. W uprawie koniczyny czerwonej bądź lucerny z tymotką łąkową wystarcza roczna dawka tego składnika w wysokości 80 kg/ha N. Przy uprawie koniczyny czerwonej z życicą trwałą i kostrzewą łąkową całkowita dawka azotu w latach pełnego użytkowania wynosi 120 kg/ha N, natomiast dla lucerny z kupkówką pospolitą – 150 kg/ha N. Dawkę roczną azotu należy podzielić na 3 porcje: 40% dawki podaje się wiosną, a następnie 30% po 1. i 2. pokosie.
Czym odchwaścić?
Po wysiewie mieszanki może pojawić się zachwaszczenie, które w większości przypadków można wyeliminować poprzez 1- lub 2-krotne koszenie pielęgnacyjne, gdy rośliny mają wysokość ok. 10–15 cm. Przy większej presji chwastów konieczne jest stosowanie herbicydów. Generalnie ich wybór na użytki zielone jest bardzo mały, ale przy wsiewce w zboża do zwalczania chwastów 2-liściennych można zastosować, np. Fernando Forte 300 EC, Lontrel 72 SG, Starane 250 EC, Starane 333 EC, Taran 250 EC.