StoryEditor

Podsiew łąki nawet późną jesienią

W tym roku nie we wszystkich regionach było zbyt mokro, są także miejsca na mapie, gdzie tej wody bardzo brakowało, szczególnie w pasie centralnym, ale także na Podlasiu czy w Lubuskim. Co zrobić, aby zabezpieczyć bazę paszową? Pytanie czy nie jest za późno na podsiew?

29.10.2024., 12:48h

Na skutek suszy zazwyczaj najbardziej cierpią szlachetne gatunki traw, takie jak życice: wielokwiatowa, mieszańcowa i trwała, kostrzewa łąkowa czy tymotka łąkowa i one w takich warunkach w pierwszej kolejności wypadają z runi.

Na susze lepsze motylkowate

Lepiej z suszą radzą sobie rośliny motylkowate, jak np. lucerna, ze względu na głęboki system korzeniowy. W tym roku wegetacja przyspieszyła o ok. 2 tygodnie, ale wiosna nie wszędzie była łaskawa pod względem wody, ale niestety nie była także zbyt ciepła. Później w maju wody brakowało w wielu regionach kraju, podobnie, jak i w lipcu oraz sierpniu, czemu towarzyszyły także wysokie temperatury. Nie wszędzie udało się zebrać dobre pokosy, szczególnie 2 i 3 były słabsze.

Zobacz także: Żyto i proso na zielonkę - zabezpieczenie bazy paszowej

Jest woda – podsiewaj

Przy dużej skali zniszczeń niezbędny jest podsiew. Jednak warto go wykonać tylko wtedy, gdy pozwala na to wilgotność gleby, nawet tak późną porą, tzn. w październiku, który w tym roku jest także wyjątkowo ciepły. W mieszance nasion na pastwiska na tereny przesuszone, oprócz szybko kiełkujących życic mieszańcowej i trwałej oraz festulolium, czy życicy wielokwiatowej i koniczyn, powinna znaleźć się także kupkówka pospolita, odporna na takie warunki. Mieszankę do podsiewu łąk można wzbogacić o kostrzewę łąkową czy tymotkę łąkową.

Przed podsiewem nasion użytki zniszczone przez suszę należy zbronować lub stalerzować, najlepiej dwukrotnie, na krzyż. Warto również podać nawóz NPK (30–50 kg/ha N, 60–80 kg/ha K2O i 60–70 P2O5), który przyspieszy regenerację runi. Alternatywą jest dobrze przefermentowany obornik, który także wspomaga regenerację roślin. Można go podać po podsiewie lub niezależnie od niego w dawce ok. 20–30 t/ha. Dodatkowo chroni także wierzchnią warstwę użytku przed parowaniem, a zimą przed przemarzaniem węzłów krzewienia roślin.

Międzyplon jary na ratunek

Warto także pomyśleć w przyszłości o międzyplonie jarym, w którym dobrze sprawdzają się m.in. trawy – w siewie czystym lub w mieszankach z innymi gatunkami. Dużą ilość biomasy dają odmiany życicy westerwoldzkiej oraz życicy wielokwiatowej (można je wysiać solo lub w mieszance).

Nasiona wysiewamy na głębokość ok. 2 cm, w ilości 35–40 kg, w rozstawie 12–15 cm. W sprzyjających warunkach możliwy jest zbiór ok. 25 t/ha biomasy (4–5 t s.m.).

Zbiór życicy z siewu czystego możliwy jest po 50–70 dniach od siewu, najpóźniej do 10 października. Jeżeli po międzyplonie planowany jest wiosenny siew plonu głównego, przy ciepłej i wilgotnej jesieni można zebrać jeszcze 2. pokos na przełomie października i listopada.

image

Jak dobrze założyć lucernik? Co zrobić przed siewem lucerny?

Trawy można także wysiewać w poplonach jarych w mieszankach. Wykorzystuje się także życice westerwoldzką i wielokwiatową oraz mieszańcową w mieszaninie z motylkowatymi grubonasiennymi, np. peluszką i łubinem, a także wyką, gryką, facelią czy słonecznikiem.

Poplony ze słonecznikiem nadają się dla jałowizny, krów zasuszonych, bydła mięsnego.

Skład przykładowej mieszanki to np.:

  • słonecznik pastewny 20 kg/ha (ilość w mieszance),
  • peluszka 30 kg/ha,
  • wyka jara 17 kg/ha,
  • kukurydza 17 kg/ha,
  • facelia 4 kg/ha,
  • koniczyna aleksandryjska 2 kg/ha,
  • gryka 12 kg/ha,
  • życica westerwoldzka 8 kg/ha,
  • życica wielokwiatowa 5 kg/ha,
  • życica mieszańcowa 5 kg/ha.

dr Maria Walerowska

Maria Walerowska
Autor Artykułu:Maria Walerowskaredaktor naczelna top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. październik 2024 12:48