StoryEditor

Sposoby na kreta

O tym że krety nie tylko w ogródkach, ale także na łąkach i pastwiskach potrafią wyrządzić duże szkody, wiedzą nie tylko łąkarze. Dlaczego jednak zwierzę to tak upodobało sobie te miejsca i jak go się pozbyć?
19.08.2016., 15:08h

Kret zasiedla łąki, trawniki, sady, ogrody, pola i inne miejsca, gdzie znajduje pożywienie. Unika gleb piaszczystych, skalistych i o wysokim poziomie wody gruntowej. Zwierzę to nie zapada w sen zimowy, jest aktywne przez cały rok Z nastaniem mrozów przechodzi do głębszych warstw ziemi, poniżej poziomu zamarzania, dokąd także przenoszą się dżdżownice i wiele gatunków larw owadów stanowiących pokarm kreta. Drążąc chodniki płytko pod powierzchnią ziemi, kret przewraca i zasypuje młode rośliny. W czasie ulewnych deszczów, woda spływająca  krecimi korytarzami może powodować erozję gleby. Liczne kretowiny na łąkach utrudniają koszenie.

Kret żywi się tylko pokarmem zwierzęcym jaki znajduje w wykopanych korytarzach. Około 80% pożywienia kreta stanowią dżdżownice, poza tym zjada pędraki, drutowce, larwy i poczwarki wielu gatunków owadów, pająki, ślimaki i inne bezkręgowce, które napotyka w korytarzach. W ciągu dnia, kret zjada tyle pokarmu ile sam waży! Zjadając dżdżownice powoduje pośrednie szkody, gdyż są one pożyteczne. Ale spełnia także pewną rolę dodatnią. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych  w Czechach, na opanowanych terenach niszczy do 16% szkodników glebowych. Częste występowanie kretów na użytkach zielonych i w ogrodach, gdzie gleba jest próchniczna i pełna występujących w glebie bezkręgowców wynika właśnie z dostępności tam pokarmu.

Na uwagę zasługuje wyjątkowo silnie rozwinięty słuch kreta. Słyszy on nawet spadające krople deszczu. Cecha ta została wykorzystana do jego odstraszania przy pomocy szklanych butelek wkopywanych do korytarzy z otworem wylotowym wystającym nad powierzchnię ziemi. Wpadający do butelek wiatr wydaje dźwięki, które mogą odstraszać kreta. Podobną rolę mogą spełniać wkładane do chodników kreta pręty metalowe z nałożonymi na nie metalowymi puszkami. Zwierzę ucieka także z miejsc stałego przebywania, po włożeniu do chodników kawałków karbidu, który łącząc się z wilgocią wydaje charakterystyczne, odstraszające trzaski. Można również ograniczyć występowanie kreta przez obsiewanie zagrożonych działek aksamitką lub azalią, których on unika.

Dobrą metodą pozbycia się kreta na małych powierzchniach jest wykopywanie go w czasie robienia kretowin w godzinach porannych. Odłowionych kretów nie zabija się, ale przenosi tam, gdzie nie wyrządzają szkód. Do odstraszania kreta można także stosować proekologiczne świece Kretox. Nie zawierają one żadnej toksycznej substancji chemicznej. Jest to formulacja naturalnych składników (olej rycynowy). Dobre efekty odstraszania kreta można także uzyskać po zastosowaniu preparatu Kretox – Trawnik bez kopców. Wymieniony środek również zawiera olej rycynowy, lecz w innej formie. Systematyczne opryskiwanie trawników co 1–2 miesiące powoduje utworzenie strefy ochronnej, zniechęcając kreta do żerowania.

prof. Jan Narkiewicz-Jodko
fot. tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 00:46