StoryEditor

Więcej azotu na start na łąki!

Susze pojawiające się w ostatnich latach od 1. odrostu i trwające do jesieni, wymusiły zmianę strategii nawożenia użytków zielonych. Przestaje także mieć sens tradycyjny system podziału nawożenia azotowego na równe dawki pod kolejne odrosty. Co zatem w tym roku zmienić?
25.03.2020., 12:03h

Przede wszystkim powinniśmy zmienić myślenie i podejście do nawożenia łąk i pastwisk. Zacznijmy je traktować, jeśli nie tak samo, to chociaż porównywalnie do upraw polowych. Bez dobrych użytków zielonych wkrótce skurczy się poważnie baza paszowa. Pamiętajmy, że na poziom wykorzystania składników pokarmowych przez rośliny łąkowe wpływa wilgotność gleby oraz temperatury powietrza.

W ostatnich suchych latach lepiej będą wykorzystywane nieco wyższe dawki nawożenia azotem, zastosowane pod pierwszy odrost. Rośliny po zimie mają wiosenny wigor wzrostu i zdolność bardziej efektywnego wykorzystania tego składnika, przekładając go na wyższy plon. Taka sama dawka nawożenia azotowego zastosowana pod drugi odrost, przy deficycie wody w glebie nie będzie już tak efektywna i wykorzystana w takim stopniu, jak w przypadku pierwszego odrostu. Azot zastosowany na glebę suchą, bez przemieszczenia go przez opady w głąb gleby, nie zostanie pobrany przez rośliny, co oznacza jego stratę.

Jak ustalić dawkę azotu w tym roku? Ile zastosować potasu? Czy warto na wiosnę podać jeszcze fosfor? Więcej na ten temat przeczytacie w najnowszym numerze top agrar 4/20120 od str. 132! 

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. grudzień 2024 13:14