StoryEditor

Zakładanie lucernika - nawożenie, stanowisko, siew i koszenie

Lucerna, pomimo dużego zapotrzebowania na wodę, toleruje suszę lepiej niż inne gatunki roślin uprawnych. Jej system korzeniowy ma dużą siłę ssącą i pobiera wodę z głębokich warstw gleby. Jak go dobrze założyć, aby wysoko plonował przez kilka lat?
29.08.2023., 11:08h
Lucerna jest bezcenną paszą w każdym gospodarstwie mlecznym, ponieważ jest świetnym źródłem białka wysokiej jakości, łatwo przyswajalnego w żwaczu. Dzięki jej zdolności wiązania azotu atmosferycznego i symbiozie z bakteriami brodawkowymi możemy uzyskać ok. 20% białka (rocznie może związać ok. 300–350 kg/ha N). W dzisiejszych realiach produkcji, przy wysokich kosztach, musimy szukać wszędzie oszczędności, także w produkcji pasz objętościowych. Z dobrze prowadzonego lucernika przy sprzyjającym przebiegu wegetacji można zebrać 4–5 pokosów i ok. 15–17 t/ha s.m. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, aby zapewnić dobre plonowanie lucernika przez kilka lat.

Lucerna jest świetnym źródłem białka wysokiej jakości, łatwo przyswajalnego w żwaczu. Z 1 ha możemy uzyskać 1,5 do 2,5 tony z hektara białka. Fot. Czubiński

Stanowisko pod lucernik

Po pierwsze, zanim założymy lucernik, dobrze wybierzmy pole. Odpowiednimi glebami dla lucerny są te zaliczane do kompleksów pszennych i żytniego bardzo dobrego, o dobrej zasobności w przyswajalne formy P, K i Mg. Znacznie słabiej plonuje na ciężkich glebach gliniastych i ilastych, zbyt zwięzłych,...
Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 15:54