Wskaźnik ten wiąże się z wymogami w ramach zazielenienia dopłat bezpośrednich i dotyczy obowiązku utrzymania stosunku trwałych użytków zielonych (TUZ) do powierzchni gruntów rolnych w skali całego kraju. Jak wyjaśnia Dariusz Mamiński z biura prasowego resortu rolnictwa, wskaźnik referencyjny dla Polski został ogłoszony w ubiegłym roku, jednakże wymagał on dostosowania, ponieważ służące do jego obliczenia dane uległy zmianie po uwzględnieniu przeprowadzonej przez ARiMR kontroli administracyjnej i wyników kontroli na miejscu.
Minister rolnictwa jest również zobligowany do ogłaszania co roku procentu, o jaki w danym roku zmalał albo zwiększył się roczny wskaźnik TUZ w odniesieniu do wskaźnika referencyjnego.
Roczny wskaźnik TUZ w odniesieniu do zmienionego wskaźnika referencyjnego w 2015 roku nie uległ zmianie, a w 2016 roku zwiększył się o 8,44%. Rolnicy, którzy zlikwidowali w 2016 roku łąki czy pastwiska mogą więc spać spokojnie.
W przypadku zmniejszenia rocznego wskaźnika TUZ w odniesieniu do wskaźnika referencyjnego o więcej niż 5% w skali kraju, konieczne byłoby wdrożenie działań naprawczych, polegających na zobowiązaniu rolników, którzy przekształcili trwałe użytki zielone do przywrócenia określonej powierzchni gruntu w TUZ lub odtworzenia takiej samej powierzchni TUZ na innym gruncie. gi